banner39

Çin'den Dünya Bankası'na alternatif: AsyaBank

Çin ABD çekişmesinde bir proje daha hayata geçti. Çin’in teklifi ve 50 milyar dolarlık taahhüdü ile oluşturulan Asya Bank üyelerinin sayısı 21’e ulaştı. ABD ise Çin’in büyük ticari partnerlerine ise bu bankaya katılmayın çağrısı yapıyor. ABD’nin baskısına şu ana kadar uyan ekonomisi büyük ülkeler ise Endonezya, Avustralya ve Güney Kore

Dünya 25.10.2014, 12:26 25.10.2014, 12:46
Çin'den Dünya Bankası'na alternatif: AsyaBank

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Pekin'in Dünya Bankası'na karşı alternatif projesi resmen hayata geçti. Adı ‘Asya Altyapı Yatırım Bankası’. Çin’in teklifi ile oluşturulan Asya Bank üyelerinin sayısı da 21’e ulaştı. Son olarak Özbekistan, anlaşmayı imzaladığını duyurdu. Çin’in 50 milyar dolar vermeyi taahhüt ettiği bu yeni kredi kuruluşu, Asya'daki üye devletlerde kara ve demiryolları, elektrik santralleri ve telekomünikasyon ağlarının yapımında finansman rolünü üstlenecek.

Şimdiye kadar Asya Bank Anlaşmasını Hindistan, Singapur, Vietnam, Filipinler, Moğolistan, Bangladeş, Brunei, Kamboçya, Kazakistan, Kuveyt, Laos, Malezya, Myanmar, Nepal, Umman, Pakistan, Katar, Sri Lanka, Tayland ve Özbekistan imzaladılar.

ABD ise bu bankanın faaliyete geçmesini istemiyor ve bilhassa Çin’in büyük ticari partneri konumundaki ülkelere baskı uyguluyor. ABD’nin bu çağrısına şu ana kadar Avustralya, Güney Kore ve Endonezya uydu. Endonezya, yeni hükümetin henüz Çin önerisini tartışmak için zaman bulamamasını belirterek, projeye katılmayı reddetti.

Çin’in oluşturmak istediği “Asya Altyapı Yatırımları Bankası” (AAYB, ingilizce kısaltmasıyla AIIB) Dünya Bankası'na alternatif olacak şekilde tasarlandı. Associated Press'e açıklama yapan Çinli üst düzey görevliler ise, ülkelerinin Asya Kalkınma Bankası’nı Dünya Bankası’na alternatif olarak görmediğini söylediler.

AAYB’nin kurulması teklifini, bir yıl önce Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Asya-Pasifik bölgesinin toplantısında yapmıştı. Çin lideri, başlangıç sermayesinin 50 milyar dolarını yatırmaya hazır olduğunu da belirtmişti.

Çin özel finans kurumlarının AAYB başlangıç sermayesinin kalan 50 milyar dolarını sağlayacağını umuyor. Ancak bu rakamlar sermayesi 220 milyar dolar olan Dünya Bankası ve 175 milyar dolar olan Asya Kalkınma Bankası’nın aşağısında. Gelişmekte olan Asya ülkelerinin, ekonomilerini daha ileriye taşıya bilmek için 2010 -2020 döneminde 8 trilyon dolara ihtiyaçları olduğu tahmin ediliyor.

 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?