banner39

Çin'den Kırım'a yatırım

Çin Kırım’da deniz limanı inşaatı için 3 milyar dolar yatırım yapacak

Dünya 30.05.2014, 17:13 30.05.2014, 17:13
Çin'den Kırım'a yatırım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çinli yatırımcılar Kırım Cumhuriyetinde bir deniz limanı inşaatı için müzakereleri yeniden başladı. Bu görüşmeler, Kırım'daki son gelişmelerden dolayı yılın başında durdurulmuştu.  Konuyla ilgili Kırım Cumhuriyeti Başbakan Birinci Yardımcısı Rustam Temirgaliev "İzvestia" gazetesine şunları söyledi:

"Projenin maliyeti en az 3 milyar dolar olacak. Yalta yakınlarındaki 25 metre derinlikteki liman inşaat projesi Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in Çin'e yaptığı ziyareti sırasında 5 Aralık 2013 de açıklanmıştı. Bu Kırımdaki en büyük indirme limanı olacaktır.  O zaman liman inşaatı için  “Kievgidroinvestom" adına Alexey Mazyuk ve Beijing Interoceanic Canal Investment Management Co (BICIM) adına Çinli milyarder Wang Jing mutabakat imzalamıştı. İlk aşamada Çin tarafının yatırımları 3 milyar dolar olacak, sonraki dönemde bu rakam 10 milyar dolara ulaşacaktı. Müzakereler ve mutabakatın uygulanması Ukrayna darbesi ve Yanukoviç iktidarı kayıp ettikten sonra durduruldu. Bu arada Kırım Rusya tarafına geçti."

Rus-Çin Ticaret Odası sekreteri Sergey Sanakoev de eski anlaşmalar çerçevesinde Rusya’nın liman yapımı ve işletmesinden % 50 pay alacağını bildirdi. Çinli milyarder Wang Jing şirketi liman işletmesinin diğer % 50 hem de yatırılan paraya bağlı bir yıllık sabit faiz oranını elde edecek.

Yorumlar (0)
24
sağanak
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?