banner39

Çin'e karşı 'Uygur' yaptırımından memnun oldular

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Yaptırım kararı, Sincan'daki etnik ve dini azınlık gruplara karşı işlenen ciddi insan hakları ihlallerine karşı alındı" dedi. Avustralya ve Yeni Zelanda da yaptırım kararından memnun görünüyorç

Dünya 23.03.2021, 14:28 23.03.2021, 14:56
Çin'e karşı 'Uygur' yaptırımından memnun oldular

Çin'in, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Uygur Türklerinin insan haklarını ihlal ettiği için Çinli yetkililere yaptırım kararı alan ABD, yaptırımların, insan haklarını ihlal ve suistimal edenlere güçlü bir uyarı olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken; ABD, Kanada, İngiltere ve Avrupa Birliği'nin (AB) Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerinden dolayı Çinli üst düzey yetkililere yaptırım kararıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Blinken, "Yaptırım kararı, Sincan'daki etnik ve dini azınlık gruplara karşı işlenen ciddi insan hakları ihlallerine karşı alındı." ifadesini kullandı.

Bakan Blinken, "Uluslararası toplumun artan kınamaları arasında Çin'in, Sincan'da soykırım ve insanlığa karşı suç işlemeyi sürdürdüğünü" belirtti.

ABD'nin, Çin'e Sincan'da ağırlıklı olarak Müslüman olan Uygurlara ve diğer etnik ve dini azınlıklara yönelik baskısını sonlandırma çağrısını yinelediğini kaydeden Blinken, hedeflenen yaptırımların kötü niyetli faillerin cesaretini kırmak için önemli bir araç olduğuna dikkati çekti.

Blinken, bu ortak yanıtın uluslararası insan haklarını ihlal ve suistimal edenlere güçlü bir uyarı gönderdiğini belirtti.

Avustralya ve Yeni Zelanda, yaptırım kararından memnun

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne ve Yeni Zelandalı mevkidaşı Nanaia Mahuta, Çinli üst düzey yetkililere yaptırım kararıyla ilgili yaptıkları ortak yazılı açıklamada, ABD, Kanada, İngiltere ve AB'nin derin endişelerinin paylaşıldığı vurgulandı.

Şeffaflığın ve hesap verilebilirliğin önemine işaret edilen açıklamada, Çin'e, Birleşmiş Milletler (BM) uzmanlarının Sincan'a serbest erişimine rıza göstermesine yönelik yapılan çağrı yinelendi.

Açıklamada, Sincan'da Uygurlara ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik şiddetli insan hakları ihlalleri olduğuna dair artan sayıda güvenilir raporlardan ciddi endişe duyulduğu yinelendi.

AA

Yorumlar (1)
Misafir 2 yıl önce
Bizim yapmamız gerekeni ABD yaptı. Diyecek bir şey yok.
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?