banner39

Dağıstan gençleri dine yöneliyor

Dağıstan'da yapılan bir kamuoyu araştırmasında Dağıstan'da gençlerin gittikçe dine yöneldiği sonucu çıktı

Dünya 22.11.2016, 11:32 22.11.2016, 14:56
Dağıstan gençleri dine yöneliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanlığı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Rus Akademisi Bölgesel ve Kentsel Araştırmalar Merkezi ve Ekonomik Politika Enstitüsünün ortaklaşa yaptığı “Dağıstan Müslümanların Değerleri” adlı bu araştırmada, Dağıstanlı Müslümanların büyük bir kısmı hayatlarında eğitim, iş ve kariyer sahibi olmak isterken gençlerin ise gittikçe dine yöneldiği belirtildi.

Yapılan kamu araştırması sonuçları başkent Mahaçkale'de Kasım ayının ortalarında açıklandı.

Ankete 3 bin 105 kişinin katıldı. Katılımcıların bin 675'i ankette bulunan tüm soruları yanıtladı ve tahliller bunun üzerinden yapıldı. Katılımcıların yüzde 70'i erkek ve yüzde 30'u kadınlardan oluştu. Anket katılımcılarının yaş ortalaması 40 olarak belirlendi. Araştırmaya Dağıstan’da yaşayan farklı etnik grup ve çeşitli mesleklerde çalışan insanlar katılımda bulundu.

Araştırmayı yapan analistler, çeşitli sosyal grupların katılımının olduğu ankette, konu hakkında net bir görüşün belirlenmesi için çalıştı.

Araştırma Dağıstanlı Müslümanların alkol ve uyuşturucu kullanmaya, eşcinsellik gibi konulara çok olumsuz baktığını, ancak etnik farklılıklar dahil toplumdaki başka özelliklere yeterince hoşgörülü olduğunu gösterdi.

Araştırma Dağıstanlı gençlerin, dini alanda İslam'ı kendilerinin anlama yolundan daha çok dini liderlere uymayı tercih ettiklerini gösterdi. Anket katılımcılarından 55 yaş üzerindeki kişilerinn yüzde 54'ü Kur'an-ı Kerim mealini kendileri öğrenmeyi tercih ederken bu oran gençler arasında sadece yüzde 41 oldu.

 

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?