Doğu Türkistan Cumhuriyeti'ni kuranlar anılıyor

Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Tümtürk: "Bugün biz Doğu Türkistanlılar olarak 1933 ve 1944'te iki kez bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyetini kuran şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz" dedi

Doğu Türkistan Cumhuriyeti'ni kuranlar anılıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğu Türkistan Cunhuriyetinin kuruluş günü .çeşitli etkinliğklerle anılıyor. Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, Doğu Türkistan'ın Çin tarafından 64 yıldır uluslararası hukuk kuralları ihlal edilerek fiili olarak işgal edildiğini ve halkın sistematik bir şekilde asimilasyona maruz bırakıldığını belirterek, tüm dünyayı Doğu Türkistanlıların feryadına kulak vermeye davet etti.

Tümtürk, yaptığı yazılı açıklamada, Doğu Türkistan'ın 12 Kasım 1933'te Kaşkar'da Hoca Niyaz Hacı'nın önderliğinde Çin'e karşı verilen mücadelenin sonunda kurulduğunu ve o tarihte Türkiye'den sonra ikinci bağımsız Türk devleti olduğunu belirtti.

Tümtürk, Doğu Türkistan Cumhuriyetinin 12 Kasım 1944'te Alihan Töre liderliğinde yeniden kurulduğunu ancak Orta Asya'daki Türk cumhuriyetlerine örnek olabileceği endişesiyle 1949'da Çin tarafından yıkıldığını anlattı.

Çin'in Doğu Türkistan halkı üzerindeki baskı uyguladığını vurgulayan Tümtürk, şunları kaydetti:

"Doğu Türkistan, Çin tarafından 64 yıldır uluslararası hukuk kuralları ihlal edilerek fiili olarak işgal ediliyor ve halk sistematik bir şekilde asimilasyona maruz bırakılıyor. Tüm dünyayı Doğu Türkistanlıların feryadına kulak vermeye davet ediyoruz. İşgal öncesi yüzde 5 olan Çinli göçmen nüfusu bugün yüzde 50'ye ulaşmıştır. Din ve vicdan hürriyeti engellenmiştir. Namaz kılmak, oruç tutmak, hacca gitmek gibi farz ibadetler yasaklanmıştır. Türkçe eğitim yasaklanmış ve çift dilli eğitim projesi adı altında 500 bin civarında ilköğretim çağındaki çocuk Çin'e götürülmüstür.18-25 yaşlarındaki sayıları yüzbinleri bulan genç kızlar Çin'de ağır şartlar altında fabrikada ve bazı gayri ahlaki yerlerde çalıştırılmaktadır. Bugün biz Dogu Türkistanlılar olarak 1933 ve 1944'te iki kez bağımsız Doğu Türkistan Cumhuriyetini kuran şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz."

 

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 14:40
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğu Türkistan
Doğu Türkistan - 7 yıl Önce

Doğu Türkistan Cumhuriyeti değil 1933 te Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti kurulmuştur ve ana yasalarında İslami kanun yani şeriat kanuni temel ana yasası olmuştur. bundan rahatsız olan solcu kesimler, işbirlikçiler tarihi değiştirerek Doğu Türkistan Cumhuriyeti diye yanlış açıklama yapıyorlar, gerçeği değiştiren münhariflere yazlar olsun. Oysa yeni Akit gazetenin bugünkü sayıya iyice baksınlar.

banner39