Doğu Türkistan'da karakolda olay: 11 ölü

Doğu Türkistan'da bir karakolda çıkan olayda 9 kişi, bıçaklı saldırı iddiasıyla, öldürüldü. Saldırıda iki de polisin öldüğü iddia ediliyor

Doğu Türkistan'da karakolda olay: 11 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Doğu Türkistan'ın Kaşgar vilayetinde bir polis karakolunda çıkan olayda 11 kişinin öldüğü bildirildi.

Şinhua ajansının haberinde, Baçu bölgesindeki Serikbuya kasabasındaki polis karakoluna dün yerel saatle akşamüzeri Abla Ehet ismindeki bir kişinin de aralarında bulunduğu dokuz kişilik bir grubun bıçaklı saldırı düzenlediği savunuldu.

Saldırıdan sorumlu tutulan dokuz kişinin polis güçlerince vurularak öldürüldüğü, iki polisin hayatını kaybettiği kaydedildi.

İki polis memurunun yaralandığı olay hakkında konuşan Kaşgar polisi, bölgede hayatın normale döndüğünü duyurdu.

Kaşgar vilayetine bağlı Baçu kasabasında bu yılın nisan ayında üç kamu görevlisinin bir evde arama yapmak istemesi üzerine çıkan olaylarda 15'i polis ve kamu görevlisi olmak üzere 21 kişi yaşamını yitirmişti.

Bölgenin Turfan vilayetine bağlı Lukçün kasabasında bu yılın haziran ayında çıkan olayda ise 35 kişinin öldüğü açıklanmıştı.

Doğu Türkistan'da 2009'da Urumçi'de yaşanan olaylarda resmi rakamlara göre 200'e yakın kişi hayatını kaybetmişti. 

Olayların ardından bölgede gerilimin artması üzerine, eyaletin birçok noktasında Çin'in silahlı polisleri görev yapmaya başlamış, özellikle Uygur nüfusunun yoğun yaşadığı Kaşgar, Hotan, İli gibi bölgelerde üst düzey güvenlik önlemleri alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Uygur
Uygur - 7 yıl Önce

Olay Çin işgal altındakı Kaşgar ili Maralbeşi ilçesi Serikbuya köyünde gerçekleşti. Çinliler Maralbeşini Baçu deyorlar. Çinliler kendileri için yabancı olan Doğu Türkistan Tüm şehir adlarını doğra düzgün telaffuz edemiyorlar ve sonra kafısına göre isim koyuyorlar. 2000 senelik Türk İslam Medeniyetinin merkezi olan Kaşgarı, Kaşı diyorlar, Uygur'u Wuyuer diyorlar, Çinlilerin dilini koparmak gerekir

banner39