banner39

Donetsk'te ayrılıkçı yönetim cami talebini reddediyor

Ukrayna'da ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk'de Müslümanlar cami sıkıntısı yaşarken ayrılıkçı yönetime gelen cami talepleri 'provokasyon' olarak nitelendiriliyor

Dünya 24.02.2015, 13:39 24.02.2015, 13:39
Donetsk'te ayrılıkçı yönetim cami talebini reddediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ukrayna’da Rus yanlısı ayrılıkçılarla ülke yönetimi arasındaki çatışmaların merkezi olan Donetsk’te Müslümanlar ibadet edecek cami konusunda sıkıntı yaşıyor. Rus yanlısı yönetim, cami için gelen talepleri 'din temelli provokasyon' olarak nitelendiriyor.

Ukrayna Müftüsü Renat Hazret, Donetsk şehrinde Müslümanların ibadet yeri bulamamasından yakındı. Ayrılıkçıların lideri Zaharchenko’ya dilekçe yazıp Makiyeva’daki tarihi camiyi talep ettiğini belirten Müftü, olumlu cevap alamadığını söyledi.

Bölgedeki Oktyabrsk bölgesinde bulunan diğer caminin ise savaşta hasar gördüğü için kullanılamaz hale geldiği belirtildi. Bunun yanında bölgede yaşayan Müslümanlar dini kitapları elde etmede de zorluklar yaşıyor.

Rus yanlısı Donetsk bölge liderleri ise konunun gündeme getirilmesini din esaslı bir provokasyon olarak değerlendiriyor. Donetsk Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Alexander Kofman 17 Şubatta yaptığı açıklamada "Yabancı gazeteciler bölgemizde dini hoşgörüsüzlüğü devamlı olarak gündeme getirdiğine göre din temelli büyük provokasyon hazırlandığını düşünmek mümkündür” demişti.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?