banner39

Dünya Müslümanları şeriat istiyor ANKETİ

Afrika'dan Güneydoğu Asya'ya yaklaşık 38 bin kişiyle yapılan ankette Müslümanların baskın çoğunluğunun ülkelerinde şeriatın uygulanmasını istediği ortaya çıktı

Dünya 01.05.2013, 11:20 01.05.2013, 13:35
Dünya Müslümanları şeriat istiyor ANKETİ

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya Müslümanlarının çoğu ülkelerindeki toplumsal modelin İslam'a göre şekillenmesini ve şeriatın uygulanmasını istiyor.

ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi'nin 39 ülkede yüz yüze görüşerek gerçekleştirdiği ankete göre, Müslümanların çoğu hem kendi hayatlarında hem de ülkelerindeki toplumsal ve siyasal meselelerde İslam'ın referans olarak kabul edilmesini istiyor.

38 bin kişiyle yüz yüze görüşüldüğü araştırmanın sonucunda "Müslümanların çoğu kendi dini liderlerinin, -en azından birinin- siyasal meseleler üzerinde söz sahibi olmasını istiyor. Ve birçok kişi şeriatın kendi ülkelerinde resmen tanınmasını istiyor" denildi.

Şeriatın uygulanması istenen ülkelerdeki talep farklılıkları ise dikkat çekiyor. Mesela Azerbeycan'da şeriat isteyenler yüzde 8 oranında iken Afganistan'da bu oran yüzde 99'a kadar çıkıyor.

Araştırmanın yürütüldüğü Ortadoğu, Kuzey Afrika, Sahraaltı Afrika, Güney Asya ve Güneydoğu Asya ülkelerinde ezici bir çoğunluk, şeriatın uygulanmasını istiyor. Nijerya'da şeriat isteyenlerin oranı yüzde 71, Endonezya yüzde 72, Mısır'da yüzde 74, Filistin'de ise yüzde 89.

Bununla birlikte, araştırmada şeriatın birçok kişi için farklı manalara geldiği ve birçok ülkedeki Müslümanların dini özgürlüklerine ve başka inançlara saygı gösterdiği de belirtiliyor.

ABD'de yaşayan Müslümanların çok baskın bir şekilde inançlarının arkasında durduğu belirtilen araştırmada bu kişilerin dinleri ile moden toplumda yaşamak arasında bir çatışma görmediği de belirtiliyor.

Merkezi ABD'de olan dünyaca ünlü araştırma kuruluşu Pew, yaptığı anketleri çok ciddi bir katılımla gerçekleştiriyor. Pew'in araştırma konuları arasında eşcinsel evlilik gibi birçok ülkede tartışma konusu olan meseleleri de bulmak mümkün.

Pew'in yakın zamanda Türkiye, Müslim-Gayrimüslim ilişkileri, dini özgürlükler, Müslümanlar ve demokrasi gibi kilit konularda araştırmaları bulunuyor.

Yorumlar (2)
Talha 9 yıl önce
Sayın Hasan Y. Grafikten anlaşıldığı kadarıyla Türkiye'de bu oran %12. Gelişmişlik seviyesini maddi anlamdaki tezahürüyle kabul edersek evet madden refah seviyesiyle manevi anlamdaki dinin uygulama biçimi olan şeriat yönetiminin birbirine zıt düşmesi açıklanabilir.Buradan da müslümanların madde olan imtihanında başarılı olamadıkları sonucuna varılabilir.
Hasan Y 9 yıl önce
Gelismislik seviyesi ile Seriat isteme orani dogru orantili. Turkiye'deki oranin basilmamasi haberi eksik birakmis. Ama Turkiye'de bu oran %20 yi gecmez.
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?