Dünyada 24 saatte 3 doğal afet yaşandı

Çin'de meydana gelen tayfunda 29 kişi; Pakistan'da meydana gelen depremde en az 45 kişi; Meksika'da meydana gelen sel ve toprak kayması nedeniyle en az 130 kişi hayatını kaybetti

Dünyada 24 saatte 3 doğal afet yaşandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünyanın farklı ülkelerinde son 24 saat içinde ölümcül doğal afetler yaşandı. Çin'de meydana gelen tayfunda 29 kişi; Pakistan'da meydana gelen depremde en az 45 kişi; Meksika'da meydana gelen sel ve toprak kayması nedeniyle en az 130 kişi hayatını kaybetti.

Diğer taraftan Çin'in güneyini etkisi altına alan Usagi tayfunu nedeniyle ölü sayısının 29'a yükseldiği bildirildi.

Bölgedeki Vatandaşlık İşleri İdaresi, ülkeyi bu yıl vuran en şiddetli tayfun Usagi nedeniyle Şanvey kentinde 530 bin kişinin yerinin değiştirildiğini ve 9 milyon kişinin de olumsuz etkilediğini açıkladı.

Tayfun nedeniyle 152 bin hektar ekili alanın hasar gördüğü, 15 bin evin de yıkıldığı kaydedilirken, doğrudan ekonomik kaybın 17,76 milyar yüen (yaklaşık 2,9 milyar ABD doları) olduğunu kaydedildi.

Bölgede tayfunun şiddeti azalırken, bazı yerlerde sağanak sürüyor.

MEKSİKA'DA SEL VE TOPRAK KAYMASI

Meksika''da ise Pasifik kıyılarında etkili olan kasırganın neden olduğu sel ve toprak kaymasında hayatını kaybedenlerin sayısının 130'a çıktığı bildirildi.

İçişleri Bakanı Miguel Angel Osorio Chong yaptığı açıklamada, tropik Manuel kasırgasının vurduğu Guerrero eyaletinin Acatepec bölgesindeki şiddetli yağışların meydana getirdiği sel ve toprak kaymalarında ekiplerin 8 kişinin daha cesedini çıkardığını belirtti.

Askerlerin de katıldığı arama kurtarma çalışmalarında ölü sayısının 130'a ulaştığı kaydedildi. Ülkenin güneyinde kahve yetiştiriciliği yapılan La Pintada köyünde meydana gelen toprak kaymasında halen kayıpların olabileceği ifade ediliyor.

Sel ve toprak kaymasıyla mücadele eden ülkenin Körfez bölgesini vuran Ingrid fırtınasında da hayatını yitirenler bulunuyor.

PAKİSTAN'DA DEPREM

Dün de Pakistan'ın güneybatısında meydana gelen 7,8 büyüklüğündeki depremde en az 45 kişi hayatını kaybetti. Yetkililer, deprem sebebiyle ülkenin güney kıyılarında yeni bir adanın ortaya çıkmış olabileceğini belirtti. Bu arada depremde ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Pakistan Meteoroloji Kurumu Müdür Arif Mahmud, Gvadar limanı yakınlarında yeni bir adanın ortaya çıktığına dair bilgiler ulaştığını söyledi. Depremin, deniz tabanının yükselmesine sebep olduğu sanılıyor.

ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR

Pakistanlı bilim adamı Muhammed Riaz "Büyük bir depremle" karşı karşıya olduklarını ve ne yazık ki "Ağır bir yıkım" beklediklerini bildirdi. İlk belirlemelere göre Belucistan'daki Kuzdar ve Avaran kentlerinde çok sayıda ev tamamen yıkıldı ya da kullanılamaz geldi. Belucistan Valilik sözcüsü Can Muhammed Buledi, kurtarma çalışmalarında 45 cesedin çıkarıldığını söyledi. Durumları ciddi çok sayıda yaralı bulunması nedeniyle ölü sayısının daha da artabileceğine işaret eden Buledi, Avaran, Pasni ve Dalbadin'in depremden en çok etkilenen bölgeler olduğunu belirtti.

AVARAN'DA SAYI YÜKSEK

Tuğgeneral Vahid Hüseyin, depremin en şiddetli hissedildiği Avaran'da depremden etkilenenlerin sayısının 300 bini bulabileceğini belirtti. Türk Kızılayı Pakistan temsilcisi Sadullah Devletgeldi, "Bölgeden ölü ve yaralı konusunda değişik haberler geliyor ancak alanda nüfus az. Can kaybının yüksek olacağını tahmin etmiyoruz" dedi.

Pakistan'ın Belucistan'a göre daha yoğun nüfuslu Keşmir bölgesinde 2005'te 7.6 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş yaklaşık 75 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2013, 09:40
banner53
YORUM EKLE

banner39