banner39

Dünyaya ışık tutan 23 tarihi deniz feneri-FOTO

Dünyanın farklı ülkelerinde farklı kişiler tarafından çekilen en güzel deniz fenerlerinin resimleri...

Dünya 15.12.2012, 12:41 15.12.2012, 15:38
Dünyaya ışık tutan 23 tarihi deniz feneri-FOTO

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Dünyanın farklı noktalarından okyanusların, denizlerin ve göllerin kenarlarında bir süs eşyası, doğal bir nesne gibi duran deniz fenerlerinin geçmişi çok eskilere dayanıyor. Yüzyıllar boyunca denizcilerin, deniz emekçilerinin bir numaralı yardımcısı olan deniz fenerleri birçok ülkede artık tarihi eser olarak kullanılıyor. Teknolojinin gelişmesi, pusula ve navigasyon araçlarının kullanışlı hale gelmesinden sonra birçok yerde artık deniz fenerlerine ihtiyaç bile duyulmuyor.

Büyük okyanuslara sahili bulunan ülkelerde daha çok kullanılan deniz fenerleri bulundukları ülkelerin iklimine göre farkl özellikler taşıyor. Kimi ahşaptan, kimi taştan kimi de demirden ya da çelikten yapılmış...

İşte dünyanın farklı noktalarından çeşit çeşit tarihi deniz fenerleri:

1- Porthcawl Point Deniz Feneri - İngiltere'nin güneyindeki Wales kentinin kıyısında yer alan ve 1860 yılında yapılmış...

2- Kullens - İsveç'in güney batı sahilinde bulunuyor..

3- Akranes Feneri - İzlanda'da Akranes kenti kıyılarında volkanik bir tepede bulunan tarihi Deniz Feneri

 4- Wind Point Feneri - ABD'nin Wisconsin eyaletine bağlı Racine şehrinin kıyılarından bir deniz feneri... 

5- Umpqua River Deniz Feneri - ABD'nin Oregon eyaletinin batı sahillerinde klasik kırmızı beyaz renk cümbüşüyle tarihi bir deniz feneri

6- Peggy's Point Deniz Feneri - Kanada'nın güney doğu kıyılarında yer alan Nova Scotia sahillerinde tahiri bir deniz feneri. Koruma altına alınan tarihi nadir deniz fenerlerinden biridir.

7- Schiermonnikoog Feneri - Hollanda'nın kuzey sahillerinde küçük bir sahil köyünde yer alan deniz feneri 150 yıllık bir geçmişe sahip. Tarihi eserler arasında yer alan fener için bu köye her yıl ortalama 300 bin turist geliyor.

8- Kovalam - Hindistan'ın kuzeyinde Hint Okyanusu'na bakan Kovalam kenti sahillerinde yer alan tarihi taş yapılı bir deniz feneri...

9- Arisaig- Kanada'nın Nova Scotia kentinde bulunan bir başka deniz feneri. 1930 yılında yapıldığı biliniyor.

10 - Pointe-a-la-Renommee - Kanada'da bulunan Quebec City kentinin sahillerinde tarihi bir fener...

11 - Whitby Harbour - Kanada'nın Toronto kentinde Ontario Gölü'nün kenarında yer alan tarihi bir fener...

12 - Rhue - İskoçya'nın Ullapull kenti sahillerinde tarihi bir deniz feneri... Bu sahillerde 70'in üzerinde deniz feneri olduğu tahmin ediliyor. Ancak Rhue en eski olanlarından...

13 - Split Rock -  ABD'nin Minnessota eyaleti sahillerinde bulunan ve 1900'lerin başında yapıldığı tahmin edilen tarihi bir fener... Tarihi yapı şu an bölgenin önemi turistik mekanlarından biri olarak kullanılıyor.

14 - Point Betsie - ABD'de Michigan Gölü kenarında bir deniz feneri

15 - Cape Byron - Avustralya'da Cape Byron'da yer alan tarihi deniz feneri 1998 yılına kadar denizcilere hizmet veriyordu. Tarihi fener şimdilerde ise balina gözlemevi olarak kullanılıyor.

16 - Wittenbergen - Almanya'nın kuzeyinde Wittenbergen eyaletinde Elbe kenti sahillerinde yer alan tarihi bir fener. Bu tarihi fener de 1900'lü yılların başlarında yapılmış. Bu fenerin en önemli özelliği çelikten yapılmış fenerlerin ilkinden olması... 

17 - Lorain - ABD'nin Ohio eyaletinde bulunan Eriye Gölü kenarında tarihi bir fener...

18 - Cape Florida - ABD'nin Florida eyaletinde bir başka deniz feneri... 1825 yılında yapıldığı tahmin ediliyor.

19 - Cape Santa Maria - Uruguay'da 1881 yılında yapıldığı tahmin edilen uzun yıllar boyunca bölgedeki en büyük deniz feneri olarak bilinen tarihi bir yapı..

20 - Pigeon Point- Kanada'da Nova Scotia'da bir başka deniz feneri... 1986 yılına kadar aktif bir şekilde kullanılmış. Şimdilerde ise turistik amaçlı kullanılıyor.

21 - Portland Head - ABD'de San Francisco yakınlarında bir fener.. 2001 yılından bu yana kapalı bulunuyor. Tarihi fener 1960 yılından 2001 yılına farklı amaçlar için kullanılmıştı.

 

22 - Walton Harbour - ABD'de Maine'de bulunan tarihi bir deniz feneri. Yapının orjinali 1790 yılında yapılmış. Çeşitli dönemlerde farklı amaçlar için kullanılmış. Bazen hediye eşya dükkanı olarak da kullanılmış.

23 - Holland Harbor - ABD'nin batı sahillerinde Holland eyaletinde bulunan tarihi bir deniz feneri. Ottawa'da 1872 yılında inşa edildiği tahmin edilen bu küçük deniz feneri tamamen ahşaptan yapılmıştı. Farklı zamanlarda restorasyanlardan geçerek şu anki haline getirilmiş durumda.

 

 

 

 

 


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?