banner15

Elektrikli arabanın aküsü boyasında

Elektro otomobillerde en büyük sorun olan enerji kaynağı aküler için yeni bir çözüm yolu araştırılıyor, arabanın kaporta boyası akü olarak kullanılacak

Elektrikli arabanın aküsü boyasında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Elektrikli otomobillerde en büyük sorun, enerjisini sağlayan akülerin boyutları ve bunları arabanın uygun bir yerine yerleştirmek. Şimdiye kadar geliştirilen sistemlerde aküler çok büyük, ağır ve pahalı. Ayrıca bütün bunlarla birlikte depolanan enerji birkaç yüz kilometre yol almaya yetiyor. Yarım gün doldurduğunuz akü ile ulaşabileceğiniz mesafeler çok sınırlı.

İsveç otomobil firması Volvo diğer birkaç üretici şirketle birlikte sözkonusu büyük problemi ortadan kaldırabilecek yeni bir akü sistemi geliştiriyor. Arabaların kaportalarında, bir tür cildi sayılan boyasını akü olarak kullanabilmek için testler yapıyor. Yeni geliştirilen boya sistemi hem akü görevini üstlenecek hem de eskilerinden yüzde 15 daha hafif olduğu için elektro otoların daha uzun mesafeleri daha az enerji ile katetmesini sağlayacak.

Yeni projede karbon lifleri ve polymer, bağlantı malzemesi olarak kullanılıyor. Bu malzeme, hem daha çok elektrik depolamaya hem de eğilip bükülmeye uygun çok sağlam bir malzeme olarak geliştirilecek. Projenin seri üretim için kulanılabilir hale gelmesi üç yıl sürecek.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 12:35
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48