banner39

Elektriksiz Gazze'de 2 çocuk hayatını kaybetti

Şubat ayından bu yana yakıt ve elektrik sıkıntısı çeken Gazze'de iki çocuk hayatını kaybetti, aha sonra sıkıntının giderilmesi için geçici anlaşma sağlandığı haberi geldi.

Dünya 03.04.2012, 11:20 03.04.2012, 12:46
Elektriksiz Gazze'de 2 çocuk hayatını kaybetti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır hükümetinin yaptırımları nedeniyle Şubat ayından bu yana yakıt ve elektrik sıkıntısı çeken Gazze'de iki çocuk hayatını kaybetti, sosyal yaşam durma noktasına geldi.

Gazze Acil Durum Yüksek Kurulu Sözcüsü Ethem Ebu Selime, "Sıkıntılar yüzünden iki çocuk sağlık hizmeti alamadığı için hayatını kaybetti. Ayrıca ambulans hizmetleri yüzde 50 oranında durdu ve hasta nakilleri sivil araçlarla yapılmaya başladı" dedi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Hasan Halef de sosyal hizmetlerin durma noktasına geldiğini bildirdi.

Ahmet Minha adlı bir taksi şoförü de yakıt krizinden önce işlerinin çok iyi olduğunu, krizin ardından zamanının çoğunu benzin istasyonunda sıra beklemekle geçirdiğini belirtti.

Gazze'nin elektrik ihtiyacını karşılayan tek santralde, Şubat ayından bu yana elektrik kısıtlaması uygulanıyor.

GEÇİCİ ANLAŞMA

Gazze'de yaklaşık 2 aydır devam eden elektrik ve yakıt sıkıntısında Filistin yönetimiyle Gazze hükümeti arasında geçici anlaşma sağlandı.

Hamas'a yakınlığıyla bilinen El-Risale gazetesinde yer alan habere göre, Ramallah'taki Filistin yönetimiyle Gazze hükümeti arasında Gazze'deki elektrik santralinin yakıt ihtiyacını geçici olarak karşılamak için anlaşmaya varıldı.

Anlaşmanın 2 gün içinde uygulamaya konulacağını yazan gazete, dizel yakıtın Kerem ve Ebu-Salim geçişlerinden Gazze'ye getirileceğini ve bunun geçici çözüm olarak düşünüldüğünü bildirdi.

Öte yandan Gazze Başbakanı İsmail Haniye dün yaptığı açıklamada, Katar Emirliği'nin Gazze'ye 2 ay yetecek, 30 milyon dolar değerinde yakıt yardımında bulunacağını belirtmiş, diğer Arap ülkelerini de söz verdikleri yardımı yapmaya çağırmıştı.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?