banner39

En zengin 10 rahipten 5'i Nijeryalı

Dünya genelinde en zengin Hristiyan din adamları sıralamasında beş kişinin Nijerya'dan olması dikkat çekiyor

Dünya 09.02.2015, 13:08 09.02.2015, 13:44
En zengin 10 rahipten 5'i Nijeryalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya'nın en zengin 10 rahibi listesine Nijerya’dan beş rahip girdi. Listeye göre Nijerya'dan Piskopos David Oyedepo dünyanın en zengin rahibi olarak görünüyor. Listede yer alan diğer Nijeryalı rahiplerin isimleri Pastor Chris Oyakhilome, T.B Joshua, Ashimolowo ve Chris Okotie olarak belirlendi.

Listede yer alan 10 rahibe ait bilgiler şu şekilde:

10) Joseph Prince – 5 milyon dolar (Singapur)

Singapurlu rahibin yıllık geliri 550 bin dolar olarak gösteriliyor. Rahip Joseph Prince Singapur New Creation Kilisesinde başrahip olarak görev yapıyor. The New Creation Kilisesinin 2008 yılında geliri 44.7 milyon dolar olarak biliniyor.

9) Chris Okotie – 10 milyon dolar (Nijerya)

Chris Okotie 1980'lerde pop sanatçısıydı. Daha sonra ruhbanlığa geçen Okotie Household of God Kilisesini kurdu. Otomobilleri çok seven Okotie birçok lüks araba satın alıyor.

8) Matthew Ashimolowo - 10 milyon dolar (Nijerya)

Matthew Ashimolowo'nun Kingsway Uluslarası Hristiyanlık Merkezi İngiltere'nin en büyük Pentakostal Kilisesi olarak kabul ediliyor.

7) T.B. Joshua – 15 milyon dolar (Nijerya)

Temitope Balogun Joshua Nijerya'nın en güçlü, muhafazakar ve kamu yararına çalışan vaizi olarak görülüyor. 1987 yılında kurulan Halkların Kilisesi'nin başında (SCOAN) görev yapıyor. Aynı zamanda Hristiyan televizyon kanalı Emmanuel TV'nin de sahibi olduğu biliniyor.

6) T. D. Jakes – 18 milyon dolar (Amerika Birleşik Devleti)

Psikopos T. D. Jakes, 30 binden fazla üyesi bulunan The Potter’s House'un piskoposluğu görevinde bulunuyor. Yıllık dinsel uyanış toplantıları 100 binden fazla insanın katılımına sahne oluyor.

5) Billy Graham – 25 milyon dolar (Amerika Birleşik Devletleri)

Graham'ın vaazlarının tüm Amerika'da TV ve radyolardan yayınlanması ile şöhret kazandı.1950 yılında Billy Graham Evanjelik Birliği'ni kurdu.

4) Creflo Dollar – 27 milyon dolar (Amerika Birleşik Devleti)

Tv kanallarından vaizler veren rahip aynı zamanda Word of Faith'de eğitim faaliyetleri yürütüyor. Herhangi bir mezhebe bağlı olmayan World Changers Church International'ın kurucusu olarak biliniyor. “Her şekilde zenginleşmek Tanrı'nın sizin için uygun gördüğüdür” mesajı ile ünlenerek milyon dolarlar kazandı.

3) Benny Hinn – 42 milyon dolar (Amerika Birleşik Devletleri)

İsrail kökenli Amerikalı Hinn büyük stadyumlarda ve TV kanallarında düzenlediği şifa dağıtma programları ile ünlüdür.

2) Chris Oyakhilome - 50 milyon dolar (Nijerya )

Başında bulunduğu Christ Embassy 40 binden fazla üyeye sahip ve bu üyelerin birçoğu başarılı girişimcilerden ve siyasetçilerden oluşuyor.

1) David Oyedepo – 150 milyon dolar (Nijerya)

Piskopos David Oyedepo Nijerya'da ve dünyada en zengin rahip unvanını taşıyor. Living Faith World Outreach Ministry'nin kurucusu olan Oyedepo'nun ABD ve İngiltere'de özel jetleri ve birçok evi bulunuyor.

banner53
Yorumlar (1)
HACI 6 yıl önce
Bu rahiplermi size yani afrikadaki fakir halka yardim edecek,tam tersine bunlar isi bitirmis,yani kuzunun etli tarafini kendileri,kemikleride fakirlere yedirmisler.
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü