banner39

banner35

Eritre'den Riyad'da ikinci ziyaret

Yemen'de Husiler'e karşı oluşturulan koalisyonda yer alan Eritre yönetimi, operasyonlardan sonra ikinci kez Riyad'a ziyaret düzenliyor

Dünya 21.12.2015, 17:12 21.12.2015, 17:17
Eritre'den Riyad'da ikinci ziyaret

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki, Suudi Arabistan'a gidiyor. Afewerki, iki gün sürecek ziyaretinde Kral Salman'la da görüşecek. Bu ziyaret Eritre'nin Husilere karşı oluşturulan Suudi koalisyonuna katılmasından sonra ikinci görüşme oluyor.

Daha önce Eritre Cumhurbaşkanı Isaias Afewerki, nisan ayı sonunda Suudi Arabistan'a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Kral Selman bin Abdulaziz'in yanı sıra anne tarafından akrabalık bağı bulunan iki emir tarafından en üst düzeyde karşılanmıştı.

Afewerki'nin, Riyad'ın hassas protokol uygulamalarıyla Kral Selman ve Suudi Arabistan genelkurmay başkanının da bulunduğu bir heyet tarafından uğurlanması, iki ülke ilişkilerinin farklı bir aşamaya ulaştığı şeklinde olarak da yorumlanmıştı.

Ayrıca Eritre üç yıl süren savaşta Etiyopya'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş, Suudi Arabistan da Isaias Afewerki liderliğindeki ayrılıkçı Eritre Halk Kurtuluş Cephesi'ni desteklemişti.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?