Esad'ın son saldırısında 81 kişi öldü

Suriye'de devam eden savaşta Esad güçleri saldırılarını aralıksız sürdürüyor. Son saldırılarda en az 81 kişi hayatını kaybetti

Esad'ın son saldırısında 81 kişi öldü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de ordu birliklerinin ülke genelinde dün muhaliflere yönelik düzenlediği operasyonlarda, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 81 kişinin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR) tarafından yapılan açıklamada, rejim güçlerinin yönetim karşıtlarının olduğu bölgelere roket, havan topu ile savaş uçaklarıyla düzenlediği operasyonlar sonucunda başkent Şam'ın banliyölerinde 33,  Rakka'da 19, Halep'te 9, Dera'da 8, Humus'ta 4, Lazkiye'de 3, Hama ve İdlib'te 2'şer ve Haseke kentinde 1 olmak üzere 81 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nin (SRGC) yaptığı açıklamada da Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Şam 'ın Berze bölgesinde rejim güçlerinin kaldığı bir binaya saldırdığı ve onlarca askeri etkisiz hale getirdiği, çok sayıda askeri de esir aldığı kaydedildi.

Kentin Duma, Haresta, Yermuk, Kabun, Cobar ve Dareya bölgelerinin rejimin yoğun saldırılarına maruz kaldığı dile getirilen açıklamada, ÖSO'nun kentin Ceyrud bölgesinde 9 askeri aracı imha ettiği ve 22 araca  el koyduğu vurgulandı.

Açıklamada, başta Golan Tepesindeki Kuneytra kenti olmak üzere birçok şehirde ÖSO birlikleri ile Suriye Ordusu arasında çatışmaların yaşandığı, Esad güçlerinin muhaliflerin yoğun olduğu bölgeler havadan bombaladığı bildirildi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, güvenlik güçlerinin çeşitli kentlerde gerçekleştirdiği operasyonlarda, aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu çok sayıda silahlı grubu etkisiz hale getirdiği, araçlarını imha ettiği ve silahlarına el koyduğunu iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39