banner39

Eski Doğu Bloku ülkeleri hangileridir?

Soğuk Savaş döneminde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve onun Merkez ve Doğu Avrupa’daki müttefikliklerini tanımlamak üzere Doğu Bloku, Sovyet Bloku ya da Demir Perde terimi kullanılıyordu. Takvimler 1947’yi gösterdiğinde Moskova, komünist rejim altındaki birçok ülkeyi yönetiyordu.

Dünya 16.01.2021, 17:32 20.01.2021, 15:14
Eski Doğu Bloku ülkeleri hangileridir?

II. Dünya Savaşı’ndan sonra başlayan Soğuk Savaş, cepheleri iyice keskinleştirmişti. Doğu Bloku, Avrupa’da sosyalizmi engellemek isteyen Marshall Planı’na karşı uluslararası komünizm faaliyetlerini diri tutmak için kuruldu. Sovyetler Birliği Komünist Partisi öncülüğünde Silezya’da bir araya gelen Avrupa komünist partileri, toplantının sonunda Kominform’un kurulduğunu ilan ettiler. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği işçilerin vatanı olarak kabul ediliyor, Amerika Birleşik Devletleri’nin emperyalizmine karşı mücadele edilmesi gerektiği düşünülüyordu. Merkezi Belgrad’da olan Kominform’un temel amacı da buydu. 

İşçilerin yegâne vatanı olarak kabul edilen Sovyetler Birliği'nin savunulması ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından temsil edilen emperyalizme karşı mücadele edilmesi birliğin temel amaçları arasındadır. Kominform'un merkezi Belgrad şehri idi.

HABERİMİZN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ....

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü