banner39

Eski Suriye Başbakanı Hicab SMDK'dan çekildi

Eski Suriye Başbakanı Riyad Hicab, SMDK bünyesinde yaşanan son gelişmeleri protesto ederek, bir grup SMDK üyesiyle "Koalisyon"dan çekilme kararı aldıklarını açıkladı.

Dünya 10.01.2014, 21:10 10.01.2014, 21:10
Eski Suriye Başbakanı Hicab SMDK'dan çekildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski Suriye Başbakanı Riyad Hicab, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) bünyesinde yaşanan son gelişmeleri protesto ederek, bir grup SMDK üyesiyle "Koalisyon"dan çekilme kararı aldı.

Hicab yazılı açıklamasında, çekilme kararının "Koalisyonun içindeki çalışmaları egemenliği altına alan belirsiz atmosferin" neticesi olduğunu belirterek, "SMDK üyelerinin çoğu, Suriye'nin kaderini belirleyecek konular başta olmak üzere bütün meselelerde karar alma yetkisinin tek elde toplanmasından endişe duyuyor" ifadelerini kullandı.

Açıklamasında "SMDK'yı ekip mentalitesiyle çalışan bir kuruma dönüştürmek, siyasi oluşumlar arasındaki iç kutuplaşmadan arındırmak, başta büyük bedeller ödeyenler olmak üzere Suriye halkının bütün kesimlerini temsil etmek düşüncesinden hareketle başkanlığa adaylığını koyduğunu" vurgulayan Hicab, şunları kaydetti:

"Bütün muhalif grupları aynı çatı altında toplayan SMDK'nın tepkisel politikalar üreten bir kurumdan, ulusal amaçları doğrultusunda çalışan bir kuruma dönüştürülmesi ve bunun sonucunda baskıcı Esed rejiminin yıkılarak yeni Suriye'nin kurulması ümidiyle başkanlığın yükünü yüklenmek istedim. SMDK üyelerine siyasi görüşümü sundum. İlgiyle karşılanan görüşlerime itibar edildi ancak bu, seçim sonuçlarına yansımadı. Ben de demokratik duruş sergileyerek sonuçları kabul ettim. Safların sıklaştırılması ve çabaların bir noktada birleştirilmesi konusunda diğer üyeler gibi düşünüyorum."

Hicab'ında adaylığını koyduğu SMDK başkanlık seçimlerinde Ahmed el-Carba'nın ikinci dönem için yeniden başkan seçilmesinin ardından Koalisyon üyelerinden 40 kişi farklı gerekçelerle istifa etmişti.

Öte yandan, İslami Cephe Askeri Konseyi Komutanı Zehran Alluş, istifa eden Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyelerini tebrik etti. 

Alluş, yaptığı yazılı açıklamada, istifa eden üyelerin Suriye devrimi ve halk için doğru bir tutum içerisinde bulundukları görüşünü savunarak, diğer üyelerin de aynı yolu izlemesi gerektiğini kaydetti.

İdlip’teki Devrim Komuta Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada da "Biz konsey olarak, SMDK üyelerinin çekilme kararlarını destekliyoruz. Kararlarından dönmemelerini istiyor, onları 'özgürler ve devrimin gerçek temsilcileri' olarak nitelendiriyoruz” ifadesine yer verildi.

 

 

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?