banner39

Evanjelizm ve Vatikan'ın gizli mücadelesi

Katoliklerin ana merkezi Vatikan ile Katoliklerin hızla kan kaybettiği ABD arasında aslında çok gizli bir savaş yaşanıyor.

Dünya 21.04.2008, 07:50 31.07.2018, 18:13
Evanjelizm ve Vatikan'ın gizli mücadelesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerika ile Vatikan arasında gizli bir savaşın olduğu öne sürülüdü. Önceki hafta Amerika ziyaretine çıkan Katoliklerin ruhani lideri Papa'nın ABD'de sıcak karşılanması ve ABD Başkanı Bush tarafından yoğun ilgiyle izlenmesinin aslında buz dağının görünen yüzü olarak yorumlandı. İşin aslı Bush ile Papa'nın çok büyük bir çekişme, gizlim bir savaş içinde olduklarıdır.

Papa'nın Amerika'daki gezisini takip ettikten sonra Haber Analiz'de bulunan Süreyya Seyyahoğlu bu konuda "Irak'ın işgaline açıkça karşı çıkan Vatikan, ABD'nin işgaller yoluyla kendi nüfuz alanları oluşturmasına şiddetle karşı çıkıyor" diyor.

Seyyahoğlu yazısında bu tezini şöyle destekliyor: "Zira bu işgal ettiği ya da nüfuz alanı oluşturduğu ülkelerde sivil toplum faaliyetlerini Evanjelik Kiliselerin tekeline veren, sağlıktan eğitime, insani yardımdan insan hakları desteğine kadar tüm bu alanları bu kiliselere teslim eden ABD, Vatikan'ın sömürgecelikteki taktiklerini uygulayarak mevzi kazanıyor. Bu mevzilerde Vatikan'ın çalışmasına ise izin verilmiyor hatta gerekirse Vatikan engelleniyor. Bu çatışmanın ne görünür olduğu ülkeler ise Irak ve özellikle ABD'nin son zamanlarda yüzünü döndüğü Kara Afrika. Bu gizli savaş Vatikan'ı da ABD politikalarını eleştirmeye, bu tür politikaları eleştirenleri örtülü şekilde desteklemeye itiyor. Bu çatışmanın bir de Latin Amerika boyutu var"

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?