banner39

Fed yetkilileri faiz zamanlamasında anlaşamamış

ABD Merkez Bankası'nın mart toplantısına ilişkin tutanaklar, Fed yetkililerinin faiz zamanlaması konusunda görüş ayrılığı yaşadığını ortaya koydu.

Dünya 08.04.2015, 23:15 08.04.2015, 23:15
Fed yetkilileri faiz zamanlamasında anlaşamamış

BD Merkez Bankası'nın Fed'in 17-18 Mart'ta düzenlenen Federal Açık Piyasalar Komitesi'nin (FOMC) toplantı tutanakları yayımlandı.

FOMC'nin faiz artırıma ilişkin yönlendirmede kullanılan "sabırlı" ifadesinin kaldırılmasına oy birliğiyle karar verdiği toplantının tutanakları, üyelerin faiz zamanlamasına yönelik görüş ayrılıklarını yansıttı. 

Ekonominin yılın ilk çeyreğinde yavaşladığına işaret edilen tutanaklarda, şu ifadelere yer verildi:

"Birkaç üye, ekonomik veri ve görünümün normalleşmenin haziran ayında başlanmasına izin vereceği yönünde görüş bildirdi. Diğer üyelerse, enerji fiyatlarındaki düşüş ve dolardaki güçlenmenin enflasyonu kısa vadede aşağı aşağı çekmeye devam edeceğine öngörüsüyle, şartların yılın daha sonraki dönemlerine kadar faiz artışına uygun olmayacağı tahmininde bulundu. Birkaç üye ise ekonomik görünümün faiz artışına 2016'ya kadar hazır olmayacağını ifade etti."

Fed Başkanı Janet Yellen, para politikalarına ilişkin son açıklamasında ise "FOMC'deki meslektaşlarım ve ben federal fon oranının önümüzdeki birkaç yıl içinde kademeli olarak artırılmasını öngörüyoruz" ifadelerini kullanarak, faiz artışında temkinli bir yaklaşım izleneceğini bildirmişti.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı 28-29 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek. Söz konusu toplantıda faiz artışına yönelik herhangi bir karar alınması beklenmezken, Fed'in istihdam piyasasındaki son gelişmeleri nasıl değerlendireceği merak ediliyor. 

ABD'de tarım dışı istihdamın martta son 15 ayın en kötü performansını göstererek, iş gücü piyasasındaki ivmenin yavaşladığına işaret etmişti.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?