banner39

Feltman: İsrail-Filistin arasındaki gerginlik artabilir

BM Genel Sekreterinin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman, İsrail ile Filistin arasındaki gerginliğin artma tehlikesi gösterdiğini söyledi.

Dünya 18.02.2015, 21:23 18.02.2015, 21:23
Feltman: İsrail-Filistin arasındaki gerginlik artabilir

BM Genel Sekreterinin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen aylık Ortadoğu toplantısında, İsrail-Filistin sorunu ve Gazze'deki insani sorunlara ilişkin açıklamalar yaptı.

Bölgede çalkantılı ve ölümlerin yaşandığı bir başka ayın ardından yine Konsey'in karşısına geldiğini kaydeden Feltman, sürekli artan gerginlik ve şiddetin bölgeyi etkilemeye devam ettiğini vurguladı. Artan gerginliğin iki devletli çözüm çabalarına ve iki tarafa da zarar vereceğine dikkati çeken Feltman, " İsrail veFilistin arasındaki gerginlik artış tehlikesi gösteriyor" dedi.

Filistin'in önemli ölçüde maddi sorun yaşadığını ve İsrail'in vergi gelirlerinin transferini bu ay da gerçekleştirmediğini bildiren Feltman, İsrail'i bir an önce bu kararından dönmeye çağırdı.

Feltman, Gazze'deki gelişmelere ilişkin de bilgi vererek, Gazze'nin yeniden inşası için yapılan anlaşma uyarınca 75 bin kişiye onay verildiğini 47 binden fazla kişinin de inşaat malzemesi alımını tamamladığını kaydetti.

Filistin ve Gazze için verilen yardım sözlerinin yerine getirilmesi çağrısı yapan Feltman, "BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın acil olarak 100 milyon dolara ihtiyacı var" diye konuştu.

REFAH KAPISI AÇILSIN

Jeffrey Feltman, Gazze'deki insani duruma da vurgu yaparak "Güvenlik kaygılarını anlamakla birlikte Mısır'a Refah Sınır Kapısı'nı açma çağrısını yineliyoruz" dedi.

Feltman, Gazze'de acil durumdaki bin 400 hastanın Mısır'a sevk beklediğini, 15 bin kişinin ise kayıt yaptırmasına rağmen Gazze'den çıkamadığını söyledi.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?