banner15

Feminist tişörtü üreten kadınların yevmiyesi 1 dolar!

Mauritius’da üzerinde “Bir feminist, işte buna benzer” yazan tişörtleri üreten kadın işçiler, 16 kişilik koğuşlarda kalıp günde neredeyse bir dolara çalışıyor.

Feminist tişörtü üreten kadınların yevmiyesi 1 dolar!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sloganı “Kadınların hakları için 1886’dan beri çalışıyoruz” olan Fawcett Cemiyeti aracılığıyla satılan tişörtler, Afrika kıtasına bağlı Mauritius adasında ortalama aylık maaşın çeyreği kadarıyla çalışan göçmen işçi kadınlar tarafından üretiliyor.

Gaiadergi.com'un haberine göre, Uluslararası Tekstil, Mücevherat ve Deri İşçileri Sendikası başkanı Fayzal Ally Beegun, “Bu fabrikada çalışan işçilerin durumları çok kötü ve İngiltere’de politikacıların bu tişörtleri giyerek beyanatlar vermesi dehşet verici. Burada çalışan bir kadının o tişörtlerden birini alması için yaklaşık iki hafta çalışması gerekiyor. Feminizm bunun neresinde? Bu kadınların hiçbir şeyi yok bu dünyada. Üç kuruşa çalışıyorlar ve aldıkları bütün parayı memleketlerine gönderiyorlar. Çalışma saatleri çok uzun ve işten başka hayatları yok. Dört yıllık kontratlara bağlılar ve bu süre içerisinde ailelerini görmelerinin imkanı yok” açıklamasında bulundu.Mauritius fabrikasında günde 300 "feminist" tişört üretildiğini öğreniyor. Bu üretimin maliyeti kabaca 14 dolarken, tişörtler Britanya’da yaklaşık 70 dolara satılıyor.

Fawcett Cemiyeti, bu haberin ardından geçtiğimiz cumartesi günü bir bülten yayınladı: “Mauritius’daki fabrikanın, Fawcett Cemiyeti olarak adımızı taşıyan ürünlerin üretiminde şart koştuğumuz etik standartara uymamasından ötürü oldukça hayal kırıklığına uğradık. Bu noktada, Mail on Sunday muhabirinin iddialarına çözüm üretmek için kanıtlara ihtiyacımız var. Ancak, kadınların ekonomik eşitliğine dair kampanyalar yürüten bir hayır kuruluşu olarak, bu iddiaları had safhada ciddiye alıyoruz ve araştırılması için elimizden gelenleri yapacğız.”

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 14:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35