Filipinli 10 bin aileye Türkiye'den yardım

Tacloban kriz merkezine 3 tırla götürülen 40 ton pirinç, 5 bin konserve yiyecek, 1500 adet 5 litrelik su ve çok miktarda kahve ile makarna, 10 bin aileye dağıtılacak.

Filipinli 10 bin aileye Türkiye'den yardım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Son yılların en büyük felaketlerinden birini yaşayan Filipinler'de, Haiyan tayfununun vurduğu merkez nokta olan Tacloban kentine, Türkiye'den yardım eli uzandı.

Felaket bölgesinde bulunan AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Tacloban kriz merkezine 3 tırla götürülen 40 ton pirinç, 5 bin konserve yiyecek, 1500 adet 5 litrelik su ve çok miktarda kahve ile makarna, 10 bin aileye dağıtılacak. 

İHH Yönetim Kurulu Üyesi ve Filipinler Sorumlusu Ömer Kesmen, Filipinler'deki tayfun felaketinin hemen ardından harekete geçtiklerini, bölgeye ulaştıktan sonra durumun daha da kötü olduğunu görünce yardım malzemesi konusunda çalışma başlattıklarını belirtti.

Tüm dünyanın olduğu gibi Türk halkının da buradaki felakete duyarsız kalmadığını anlatan Kesmen, şunları kaydetti:

"Felaketinin ilk gününden itibaren bölgede çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Öncelikli olarak Tacloban'a yakın olan ve tayfunun etkilediği ikinci kent konumundaki Ormoc'da çalışma başlattık. Tacloban'da ise 4 gündür çalışma yapıyoruz. Bugün bu bölgeye gelen en büyük yardımı dağıtıyoruz. 10 bin aileye ulaşacağız ama bununla kalmayıp çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Filipin halkıyla beraberiz. Filipin halkının acısını paylaşıyoruz. Filipin halkının yarasını sarmak için Türk halkı olarak İHH olarak bizler de elimizden geleni yapacağız."

Kesmen, Filipinler'in adalardan oluştuğunu, bu nedenle ulaşımın güçlükle sağlandığını, bugün bile kentten cesetlerin çıkarılmaya devam ettiğini, gıda ve ilaç sıkıntısının had safhada olduğunu vurguladı.

İHH olarak Filipinler için kampanya başlattıklarına da değinen Kesmen, Filipinler yazıp 3072'ye mesaj gönderilebileceği gibi, www.ihh.org.tr ve İHH banka hesaplarından bağış yapılabileceğini söyledi.

Bu arada, yardım dağıtımında uzun kuyruklar oluşturan Filipinliler, desteğinden dolayı Türk halkına teşekkür etti.

HURDALIKTAN EŞYE TOPLUYORLAR

Tayfunun adeta yerle bir ettiği Tacloban'da halk, yıkıntıların arasından işe yarar eşya toplamaya çalışıyor. 8-15 yaşlarındaki çocuklar, ailelerine hurda toplayarak yardımcı olmaya çalışıyor.

Yaşıtları daha iyi koşullarda büyürken, tayfunda evi yıkılan 9 yaşındaki Jason Filip, bulduğu el arabasıyla hurda ve ev için kullanabilecekleri işe yarar eşyaları yıkıntıların arasından çıkarmaya çalıştığını anlattı.

Tayfunda evlerinin yok olduğunu, dedesinin ise kaybolduğunu, özellikle gıda bulmak konusunda zorluklar yaşadıklarını ifade eden Filip, babasının yiyecek bulmaya çalıştığını, kendisinin ise arkadaşlarıyla yıkıntıların arasında eşya bulmaya çalıştığını vurguladı. 

KAYIPLAR FOTOĞRAFLARLA ARANIYOR

Kentte temizlik çalışmaları ana caddelerde başlatılırken, kayıp yakınları hükümet tarafından kurulan kriz merkezine başvuruyor.

Kayıp yakınları, Kızılhaç ve kriz merkezine gelerek, yakınlarının fotoğraflarını panoya asıyor. Kriz merkezinde form dolduran vatandaşlar, yakınlarının bulunması için gerekli çalışmaların yeterli düzeyde yapılmadığından şikayet ediyor.

Filipin hükümetine bağlı acil kurtarma, itfaiye ve belediye ekipleri temizlik çalışmalarına başladı. Ekipler, özellikle ana caddelerde, yol kenarındaki enkazı toplamaya çalışıyor.

Filipinler Kızılhaçı da Sağlık ve Sosyal Destek Masası kurarak Psikolojik Destek Programı başlattı. Şimdiye kadar yaklaşık 500 kişiye psikolojik destek sağlandığı belirtildi. Kızılhaç yetkilileri, en çok gece uyuyamama sorunuyla karşılaştıklarını vurguladı.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2013, 14:13
banner53
YORUM EKLE

banner39