Filistin'de 'sivil işgal' yüzde 70 arttı

İsrailli Barış Şimdi örgütü, "Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da Yahudi yerleşim birimleri bu yıl yüzde 70 arttı" açıklamasında bulundu

Filistin'de 'sivil işgal' yüzde 70 arttı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail'in, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da yeni Yahudi yerleşim birimleri inşasının geçen yıla göre yüzde 70 oranında arttığı bildirildi.

İsrail'in 1967 savaşında işgal ettiği topraklardaki yeni yerleşim birimlerine karşı çıkan ve konuyu takip eden "Barış Şimdi" örgütü, yayınladığı raporunda, İsrail'in, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da yeni Yahudi yerleşim birimleri inşasını geçen yıla göre yüzde 70 oranında artırdığını belirtti. İsrail'in geçen yıl inşa ettiği 995 Yahudi yerleşim birimine karşılık bu yılın ocak ayı ile haziran ayları arasında bin 708 yeni Yahudi yerleşim birimi inşaatı başlattığını kaydeden örgüt, bunlardan 180'inin Batı Şeria tepelerinde rastgele ve ruhsatsız olduğunu ifade etti.

İsrail radyosu, İsrail Meclisi (Knesset) Başkanı Yuli-Yoel Edelstein'in, Batı Şeria'nın güneyindeki bir Yahudi yerleşim birimini ziyaret ettiğini ve ziyaret esnasında, "İsrail'in Batı Şeria'daki rastgele inşa edilen Yahudi yerleşim birimlerini yasallaştırma uygulamalarına devam ettiğini" açıkladığını belirtti.

İsrail, Batı Şeria'daki 420 askeri nokta ve Yahudi yerleşim birimiyle Batı Şeria'nın yüzde 65'ten fazlasını kendi kontrolünde tutuyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yeni Yahudi yerleşim birimleri inşasını durdurmayı reddetmesi üzerine Filistin yönetimi barış müzakerelerini Ekim 2010'da durdurmuş, daha sonra ABD'nin aracılığıyla geçen temmuz ayında tekrar başlatmıştı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2013, 11:16
banner53
YORUM EKLE

banner39