banner39

Fransa'da kiracıları sokağa döken yasa

Fransa'da pandemi süreciyle birlikte zor durumda kalan kiracıları korumak yerine onları ev sahiplerine karşı savunmasız bırakan yasa çıkarıldı.

Dünya 28.01.2023, 23:31
Fransa'da kiracıları sokağa döken yasa

Fransa bütün dünyada yaşanan konut ve kiralık daire konusunda kiracılar aleyhine yasa çıkardı.

Fransa'da, kiralarını ödeyemeyenler ve meskenlere izinsiz yerleşenlerin tahliyesini kolaylaştıran yasa tasarısı protesto edildi.

Başkent Paris'te, Barınma Hakkı Yardım Derneği ve birçok sivil toplum kuruluşunun çağrısıyla toplanan yüzlerce kişi gösteri yaptı.

Göstericiler, meskene izinsiz yerleşenlere ve haklarında adli süreç tamamlanmasına rağmen tahliyeye yanaşmayan kiracılara ağır cezalar getirmeyi ve tahliyeleri hızlandırmayı öngören yasa tasarısından vazgeçilmesini istedi.

Tasarı, kirasını ödeyemeyecek durumda olanları mağdur edeceği ve daha fazla kişinin sokaklarda yaşamasına neden olacağı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Barınma Hakkı Yardım Derneği üyesi Adel Ghazala, AA muhabirine, söz konusu tasarıya karşı olduklarını söyledi.

Ghazala, bu yasa tasarısının zor zamanlardan geçen ve kirasını ödeyemeyecek halde olanları suçlu durumuna düşüreceğine işaret etti.

Gösteriye katılanlardan Melanie Mermoz da yasa tasarısının adaletsiz olduğunu belirterek, "Paris'te yüzbinlerce boş ev varken, yüzlerce, hata binlerce küçük çocuklu ailelerin hayatları pahasına sokakta kalması kabul edilemez." dedi.

2 Aralık'ta Ulusal Mecliste kabul edilen tasarı, 31 Ocak'ta Senatoda görüşülecek.

Yasa tasarısı kabul edildiği taktirde, meskenlere yasa dışı şekilde yerleşenler, 3 yıl hapis ve 45 bin avroya kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Fransa'da, meskenlere izinsiz yerleşenlerin ve kirasını ödeyemeyen kiracıların tahliyesi mevcut yasalarla uzun sürebiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?