banner39

Fransa ve Almanya'dan ortak sığınmacı stratejisi

ransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ve Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere ortak bir açıklama yaparak sığınmacılarla ilgili ortak hareket edeceklerini belirtti

Dünya 02.06.2015, 08:44 02.06.2015, 09:44
Fransa ve Almanya'dan ortak sığınmacı stratejisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa ve Almanya, Avrupa Birliği (AB) içinde sığınmacılara yönelik izlenecek politika konusunda ortak hareket etme kararı aldı.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve ve Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere dün konu ile ilgili yaptıkları ortak yazılı açıklamada, AB Komisyonu’ndan, sığınmacıların kota ile üye ülkelere dağıtılması konusundaki önerisini gözden geçirmesini istediler.

Fransa ve Almanya’nın konu ile ilgili AB içinde dayanışma halinde olacağı kaydedilen açıklamada, iki ülkenin AB Komisyonu’nun yaptığı öneriyi "dengeli" bulmadığı eleştirisi yapıldı.

Açıklamada, AB Komisyonu’ndan "sorumluluk ve dayanışma ruhu içinde daha dengeli bir öneri getirmesi" istendi.

AB Komisyonu, üye ülkelerin nüfusu, gayrisafi milli hasılaları, işsizlik oranları ve daha önce kabul ettikleri sığınmacı sayısına göre yeni bir kotanın belirlenmesini istiyor.

Almanya ve Fransa, İtalya, İsveç ve Macaristan ile birlikte toplam sığınmacıların yüzde 75’ini aldıklarını belirterek, diğer üye ülkelerin daha fazla fedakarlık yapmasını talep ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?