Fransa'da eşcinsel evlilik karşıtlarına gözaltı

Fransız İçişleri Bakanı, protestolarda çıkan olaylar sebebiyle 6 kişinin gözaltına alındığını açıkladı

Fransa'da eşcinsel evlilik karşıtlarına gözaltı

Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, Paris'te, eşcinsel evlilik karşıtlarının dün düzenlediği protesto gösterisinde çıkan olaylarda altı kişinin gözaltına alındığını belirtti.

RTL radyo kanalına konuşan Valls, 90 kişinin ''güvenlik güçlerine karşı koymak ve kamu düzenini bozmaktan'' sorgulandığını ve bunlardan altısının polise saldırmak suçundan gözaltına alındığını kaydetti.

Muhalefetin, ''polisin orantısız güç kullandığı'' yolundaki suçlamalarını reddeden Valls, ''polisin belirlenen sınırlar içinde sadece kamu düzenini sağlamaya çalıştığını'' söyledi.

''Gösteri sırasında özellikle aşırı sağcı militanların polise cıvata ve somunlu vida fırlatması üzerine olayların büyüdüğünü'' belirten Valls, yaklaşık 30 polisin hafif yaralandığını vurguladı.

Muhalefet partilerinin temsilcileri, Manuel Valls ve Paris emniyet müdürüne istifa çağrıları yapıyor.

Champs-Elysees Bulvarı'nı Özgürlük Anıtı'ndan Concorde Meydanı'na kadar trafiğe kapatan protestocular, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee'ye yürümek istemişti.

Çevrede geniş güvenlik önlemi alan çevik kuvvet ve jandarma ekipleri ise barikat kurarak göstericilerin yürüyüşüne izin vermeyince, barikatı aşmak isteyen protestocularla polis arasında arbede yaşanmıştı.

Göstericilere göz yaşartıcı gaz ve copla müdahale eden polis, geçişe izin vermezken, eylemciler de ellerindeki bayrak sopaları ve pet şişeleri atarak polisin müdahalesini protesto etmişti.

Göz yaşartıcı gazdan Champs-Elysees Bulvarı'ndaki mağazalarda alışveriş yapan turistler ve gazeteciler de etkilenmişti.

Eş cinsellerin evlenmesine ve evlatlık edinmesine olanak tanıyan yasa tasarısına karşı çıkan binlerce kişinin Paris'te düzenlediği protesto gösterisine ana muhalefet partisi Halk Hareketi Birliği (UMP) ile muhafazakar ve sağ eğilimli sivil toplum örgütleri destek veriyor.

Katolik kilisesi yönetiminin de karşı çıktığı tasarı, 14 Şubat'ta Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilmişti. Tasarı, 4 Nisan'dan itibaren Senato Genel Kurulu'nda görüşülmeye başlayacak.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2013, 09:46
banner53
YORUM EKLE

banner39