banner39

Gandi'den Derviş'e 'Yürüyüş' sergisi

Lübnan'da Ressam Gazavi'nin 'Yürüyüş'' adlı her biri ayrı bir hikaye anlatan 36 tablosu sergileniyor.

Dünya 21.11.2013, 18:23 12.02.2013, 18:03
Gandi'den Derviş'e 'Yürüyüş' sergisi

Dünya Bülteni  / Haber Merkezi

Lübnan'da insanlık tarihinin kahramanları konulu ''Yürüyüş'' adlı resim sergisi sanatseverlerle buluştu. 15 Şubat'a kadar açık kalacak sergide, ressam Yusuf Gazavi'nin her biri ayrı bir hikaye anlatan 36 tablosu sergileniyor.

AA'ya konuşan ressam Gazavi, sergilenen eserlerine ilişkin, ''Zamana iz bırakan bu yüzler, hayali çizimlerden ibaret değildir. Aksine, Gandi, Nelson Mandela, Mahmud Derviş, Ferit el-Atraş, Feyruz ve Filistin kahramanlarının tablolara yansımış halidir. Eserlerim, onurlu bir yürüyüş sergileyen kahramanlara vefa borcudur'' dedi.

Gazavi, sağ elinde evinin anahtarını tutan Filistinli yaşlı kadını resmettiği, ''Dönüş anahtarları'' isimli tablosunun, Filistin'e geri dönüşe olan inancı sembolize ettiğini söyledi.

''Dönüş Anahtarları'' isimli eserinde siyah ve beyaz renklerini tercih ettiğini ve bu şekilde Filistin davasının çok eski olduğunu vurgulamak istediğini dile getiren Gazavi, ''Kimileri Filistin davasını unutturmaya çalışıyor. 'Dönüş anahtarları' tablosuyla bu davayı zihinlerde canlı tutmayı arzuladım. Filistin'i unutmayacağız ve elbet bir gün geri döneceğiz'' diye konuştu.

1956 yılında dünyaya gelen Lübnanlı ressam Gazavi, 1983 yılında Lübnan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun oldu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?