banner39

Gannuşi: Devir cihat değil aydınlanma devri

Nahda Hareketi lideri Gannuşi, mutedil İslam'a dönülmesi çağrısında bulundu. "Devir cihat devri değil, aydınlanma devridir" diye konuştu.

Dünya 21.11.2013, 18:23 10.05.2013, 18:30
Gannuşi: Devir cihat değil aydınlanma devri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Tunus'ta iktidardaki Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi, el-Kaide unsurları tarafından gerçekleştirilen şiddet olaylarını kınayarak, "Yaşananlar, aşırılık, çılgınlık ve zulümdür" dedi.

Gannuşi, başkent Tunus'ta düzenlediği basın toplantısında, "Burgiba ve Zeynelabidin bin Ali yönetimleri, mutedil İslam anlayışının kaynağı olan Zeytune Üniversitesi'nin ilim geleneğini yok etmiştir" diye konuştu.

Ülkede meydana gelen şiddet olaylarına, "İslam'da gerçek cihat anlayışını anlatacak ilim adamlarının yokluğundan doğan boşluğun" sebep olduğunu ifade eden Gannuşi, Selefi oluşumlara, şiddet ve terör eylemlerini bırakarak siyasi diyalog dönemine geçme çağrısında bulundu.

CİHAT FETVALARINA KARŞI UYARI

"Artık vakit ülkemizi bu oluşumlardan temizleme vaktidir" diyen Gannuşi, Tunuslu gençleri İslam'ın gerçek değerlerini çarpıtan "cihat fetvalarına" karşı uyardı.

Gannuşi konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Tunus, ülkenin güvenliğini tehdit eden herkese karşı savaş halindedir. Terör, Tunus'ta başarı sağlayamayacak ve ülkenin geleceğine tahakküm edemeyecek. Dinimiz, denge dinidir ve aşırlıklara karşı mücadele etmeyi öngörür. Terör, ülkenin kalkınması ile ortadan kalkacaktır. Devir cihat devri değil, camilerin merkeze alındığı aydınlanmanın ve barışçıl İslam kültürünü yaygınlaştırmanın devridir."

EL-KAİDE KARŞITI GÖSTERİ

Öte yandan bugün yüzlerce Tunuslu El-Kaide benzeri örgütlere karşı gösteri düzenledi. 

Milli Meclis'in dışarısında toplanan yüzlerce kişi, "Tunus özgürdür, terörizm kaybol" ve "Polisin ve ordunun arkasındayız" gibi sloganlar attı. 

Tunus ve Cezayir'in ordu kuvvetleri geçtiğimiz hafta sınırda operasyon başlatmıştı.

Tunus ve Cezayir'in sınır bölgelerinde El-Kaide'ye mensup silahlı grupların bir süredir aktif olduğu ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?