banner39

Gazze'de bulundu Paris'te sergilenecek

Gazze'de bulunan bronz Apollon heykeli, Paris'teki Louvre Müzesi'ne kiralanacak.

Dünya 18.02.2014, 19:40 18.02.2014, 19:44
Gazze'de bulundu Paris'te sergilenecek

Gazze'deki Filistin hükümetinin, bronz Apollon heykelini Fransa'nın başkenti Paris'teki Louvre Müzesi'ne kiralamak üzere yetkililerle görüştüğü bildirildi.

Turizm ve Tarihi Eserler Bakan Vekili Muhammed Hılle, yaptığı açıklamada, Gazzeli balıkçılar tarafından bulunan antik Apollon heykelinin kiralanmasına yönelik görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Heykelin, hükümet gözetiminde tutulduğuna işaret eden Hılle, "Heykelin Louvre Müzesi'ne kiralanması için Filistinli bir aracı vasıtasıyla Fransız yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz" dedi.

Apollo heykelinin, kıymetli bir hazine olduğunu vurgulayan Hılle, şunları kaydetti:

"Heykelin kiralanması için Avrupalılarla görüşmemiz gerekiyor. Bu heykel, 7 seneden fazladır İsrail'in bölgede uyguladığı ambargonun kalkması için Gazze için bir kapı açabilir. Heykel, Gazze'nin Akdeniz kıyısındaki Deyr el-Belih kentinde balıkçıların ağına takılmıştı. Balıkçılar, yaklaşık 2 bin yaşında olduğu tahmin edilen heykeli, denizde bulduklarını iddia ediyor. Ancak karada bulunmuş olabilme ihtimalini de gözardı etmiyoruz."

Dünyanın en kapsamlı müzelerinden Louvre, dünyaca ünlü Mona Lisa tablosu başta olmak üzere bünyesinde pek çok esere ev sahipliği yapıyor.

 

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?