Gazze'de 'Mavi Marmara'da ne oldu?' sempozyumu

Gazze'deki Siyasi Araştırmalar Merkezi'nde ''Mavi Marmara'da ne oldu?'' adlı bir sempozyum düzenlendi

Gazze'de 'Mavi Marmara'da ne oldu?' sempozyumu

Gazze'ye insani yardım ulaştırmak için yola çıkan ve uluslararası sularda İsrail'in saldırısına maruz kalan Mavi Marmara gemisinde bulunan Kanadalı Kevin Nish, ''İsrail, saldırıda öldürmeye kast etmişti. Gemide ölen 9 kişi de yakın mesafeden öldürüldü'' dedi.

''Mavi Marmara'da ne oldu?''  adlı sempozyuma katılan Kanadalı aktivist Nish, saldırı esnasında kayda aldığı 15 dakikalık videoyu göstererek, ''Kameranın dijital belleğini, gemide bir kaç defa arama yapan İsrail askerlerinden muhafaza edebildim'' diye konuştu.

İsrail'in Mavi Marmara'ya düzenlediği söz konusu saldırıyı an be an yaşaya Nish olay gecesini şöyle anlattı:

''Saldırı gece saat 2:28 sularında başladı. İsrail askerlerinin bir kaç helikopter ve 15 hücum botu desteğiyle gerçekleştirdiği saldırı, yarım saat sürdü. Askerler gemiye, helikopterlerden sarkıtılan ipler ile indiler. Gemide bulunanlar, saldırıya sopalarla mukavemet gösterdi.''

"RAİD SALAH'IN ÖLMEMESİNE ŞAŞIRDILAR"

İsrail askerlerinin, gemide kimlerin olduğuna dair listeye sahip olduğunu söyleyen Nish, askerlerin saldırıyı ''öldürme'' kastıyla düzenlediğini dile getirdi. Nish, bu sözlerinin dayanağını da şöyle açıkladı:

''Saldırı sonrası gemi Aşdod limanına çekildikten sonra İsrail askerleri gemide bulunanların kimliklerini kontrol etti. Kontrol sırasında Şeyh Raid Salah'ın hayatta olduğunu öğrendiklerinde, çok şaşırdılar. Çünkü Salah'ın adı 'öldürülecekler listesinde' yer alıyordu ve onun saldırıda öldüğünü sanıyorlardı.''

YARALILARA 3 SAAT SONRA MÜDAHALE

İsrail Parlamentosu'ndaki (Knesset) Arap milletvekili Hanin Zubi'nin askerlerden saldırı sonrası yaralılara müdahale edilmesini talep ettiğini belirten Nish, ''Milletvekili Zubi, yaralılara müdahale edilmesi konusunda İsrail askerlerini ikna edebilmek için İbranice konuştu. Ancak askerler bu talebi reddederek, öldürmekle tehdit etti'' dedi.

İsrail askerlerinin, ancak 3 saat sonra milletvekili Zubi'nin kendileriyle konuşmasına izin verdiğini bildiren Nish,''İsrail askerleri, 3 saat sonra müdahale edilmesine izin verdiği yaralıların, kadın aktivistler tarafından taşınmasını şart koştu'' şeklinde konuştu.

ÇIPLAK ARAMA 

İsrail askerlerinin gemideki tüm katılımcıları üzerindeki elbiseleri çıkarttırarak bir kaç defa aradığını belirten Nish, katılımcıları 8 saat gözetim altında tuttuğunu kaydetti.

Kevin Nish, çıplak olarak yapılan arama sırasında yanına yaklaşan bir İsrail askerinin ''Biz kandırılmış batılılara böyle davranırız'' dediğini aktardı.

Kanadalı aktivist, saldırılar sırasında ''Beyaz tenli Kanadalı'' olduğu için hayatta kaldığını vurguladı.

İsrail askerleri, Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine 31 Mayıs 2010 tarihinde uluslararası sularda baskın düzenlemişti. Saldırıda 9 Türk vatandaşı hayatını kaybetmiş, 45 kişi de yaralanmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2013, 12:33
banner53
YORUM EKLE

banner39