banner15

Gerçekte yanan Paris mi? | BAŞYAZI

Paris’te bir katliam daha yaşandı. Aslına buna benzer facialar, her gün dünyanın başka yerlerinde yaşanıyor. Ne varki, bunun Paris’te olmsı, katliamın muhtevasını değiştiriyor. Zira bu katliam Avrupa’da, Paris’te yani hegemon uygarlığın başkentinde işlenmiştir.

Gerçekte yanan Paris mi? | BAŞYAZI

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İŞİD’in, Fransız savaş uçaklarının, Libya’da, Suriye’de yaptığı bombardımanlarının faturasını Paris’teki sivil insanlara ödetmek istediği anlaşılıyor.

Korkulan o ki Fransız devleti IŞİD katliamının bedelini önce mültecilere çıkartacak. Nitekim kimi ırkçı radikal gruplar, mülteci kamplarına saldırlar düzenlemeye başladı bile.

Bu tür fevri tepkilerden çok, bundan sonra Fransız devlet stratejisinin, Batılı devletlerin hem öteki olarak içindeki yabancılara, hem de Ortadoğu politikalarına nasıl yansıyacağı dikkatle izlenmeli.

.................

IŞİD’in, Ortadoğu coğrafyasında adeta bir film platosu işlevi gördüğünü, sahnelenen oyunun manipülasyona açık biçimde kullanlacağını belirtmiştik. Paris’te yaşanan dehşet, bunun Ortadoğu film platosuyla sınırlı kalmayacağını, ateşin herkesi yakmaya başladığını gösterdi.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ 

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2015, 14:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35