banner39

Gülnara Kerimova'nın STK'larına el konuldu

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un büyük kızı Gülnara Kerimova'nın başında bulunduğu STK'ların mülvarlıklarına el kondu

Dünya 17.02.2014, 09:59 17.02.2014, 11:52
Gülnara Kerimova'nın STK'larına el konuldu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un kızı Gülnara Kerimova, şimdi de başında bulunduğu sivil toplum kuruluşlarıyla gündemde. Özbek basınında çıkan haberlere göre, Gülnara Kerimova'nın yöneticisi olduğu STK'ların ofislerine Özbek yetkililer tarafından tek tek el konuyor. Haberi, Gülnara Kerimova, twitter hesabından doğrulayarak, başında bulunduğu beş kuruluşun Ulusal Haber Alma Hizmeti kurumu tarafından kapatıldığını açıkladı. Gülnara Kerimova'nın varlıklarına el konduğunu açıkladığı kuruluşların isimleri şu şekilde: Kadınlar Konseyi, Toplumsal İnisiyatif Fonu (FOPSİ), Mekhr Nuri Vakfı, Halk Sağlığı Kurumu ve Kanser Derneği.

Ofislerin bulunduğu binalara el konması için çıkarılan kararda; 7 bin 729 metrekarelik ofis binasının Taşkent Belediyesi'ne teslim edilmesi gerektiği yazıyor.

Gülnara Kerimova'nın başında olan bir diğer kuruluş Forum Fonu da 2013 yılında kapatılmıştı. Kerimova, o dönemde, Özbekistan istihbaratının kendisine ait kuruluşlara fon sağlayan ticari şirketlerin mülkiyetlerine de el koymaya çalıştığını iddia etmişti.

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un kızı Gülnara Kerimova'nın malvarlığı ülkede sık sık tartışma konusu oluyor. Geçtiğimiz aylarda bir Özbek gazetesi, Gülnara Kerimova'nın dünyanın birçok yerinde lüks villaları olduğunu iddia etmiş ve tek tek villaları adres ve resimleriyle birlikte açıklamıştı. 

İslam Kerimov'un kızları Gülnara ve Lola arasında da büyük tartışmalar yaşanıyor. Geçtiğimiz aylarda Lola ablası Gülnara'yı mahkemeye vermişti. Kerimov'un büyük kızı Gülnara ülke dışında yaşıyor. Diplomat ve sanatçı kimlikleri olan Gülnara, birçok kuruluşun da yöneticiliğini yapıyor. Bu kuruluşların büyük kısmı yardım faaliyetleri gösteren vakıf kuruluşlar olarak biliniyor. Ancak bazı Özbek yetkililer ve basın mensupları bu kuruluşların paravan olduğunu ve Gülnara Kerimova'nın bunları kullanarak büyük çapta maddi çıkar sağladığını iddia ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?