banner39

Güney Kıbrıslı Rumlardan avro fırsatçılığı

Güney Kıbrıslı Rumlar, TL’nİn avro karşısında değer kaybetmesiyle alış veriş için Kuzey Kıbrıs tarafına geçiyorlar

Dünya 20.09.2018, 17:18
Güney Kıbrıslı Rumlardan avro fırsatçılığı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türk Lirası’nın Avro karşısında değer kaybetmesi Kıbrıs'ta hareketliliğe yol açtı. Kuzey ile güney arasında bazı ürünlerin fiyat farkı yüzde 70'e kadar çıkınca, binlerce Rum alışveriş için kuzeye geçmeye başladı.

TL'nin Avro karşısında değer kaybetmesiyle beraber, Türk lirasını kullanan Kuzey Kıbrıs piyasası, Avro'yu kullanan Kıbrıslı Rumlar açısından cazip hale gelmiş durumda. Çok sayıda ürün ve hizmetin güneye kıyasla yüzde 30 ila yüzde 70 arasında oranında daha ucuz olması ile nedeniyle, son haftalarda binlerce Kıbrıslı Rum sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşturarak kuzeye geçip ihtiyaçlarını Kıbrıs Türk piyasasından karşılıyor.

Gazete Duvar'dan Nikolaos Stelya'nın özel haberine göre, Kıbrıslılar yeni süreçte gerek benzin ihtiyacını, gerekse diğer ihtiyaçlarını Larnaka'ya komşu olan Beyarmudu ve diğer Türk köylerinden karşılamaya başladı. Kuzeye geçişlerin sıklaşması ve Kıbrıslı Türklerle daha fazla bir araya gelmesiyle beraber, ada halkının zihin dünyasında değişimler yaşandığı belirtiliyor.
 

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?