banner15

Güney Kore'deki skandal bir bakanı istifa ettirdi

Güney Kore'de ülke liderinin karıştığı skandal sonrası ülkenin adalet bakanı istifa etti

Güney Kore'deki skandal bir bakanı istifa ettirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Güney Kore'de, ülkeyi sarsan siyasi skandalın odağındaki isim Devlet Başkanı Park Geun-hye, Adalet Bakanı Kim Hyun-woong'un istifasını kabul etti.

Devlet Başkanlığı ofisinden yapılan açıklamaya göre, Park, Adalet Bakanı Kim'den geçen hafta istediği istifasını kabul etti.

Park, halkın güvenini yeniden kazanmak için halihazırda 8 yardımcısını görevden almış ve yeni bir başbakan adayı önermişti.

Park'ın, eski dostu Choi Soon-sil'in, resmi görevi bulunmamasına rağmen önemli devlet işlerine müdahil olduğunun ortaya çıkmasıyla patlak veren skandala tepkiler artarak devam ederken başkent Seul'de bir aydan fazladır her cumartesi yüz binlerin katılımıyla gösteri düzenleniyor.

Park ile ilişkisini kullanarak iş adamlarını bazı vakıflara bağış yapmaya zorlamakla da suçlanan Choi'nin, kültür ve spor faaliyetlerini destekleme adı altında yardım kuruluşlarından zimmetine yaklaşık milyonlarca dolar geçirdiği iddiasıyla da yargılanıyor.

Skandalın, Park'ın ülkede gelecek yıl yapılacak genel seçimlerden önce popülaritesini önemli ölçüde azalttığı belirtiliyor.

Bazı muhalefet partileri de Park'a istifa çağrısında bulunuyor. Güney Kore'de yapılan bir ankete göre, Park'a kamuoyu desteği yüzde 4'e kadar düştü. Park Geun-hye, 2012'deki devlet başkanlığı seçimi kampanyası sırasında ve 2013'te göreve başladığında Choi Soon-sil'in, konuşma metinleri ve halkla ilişkiler konularında kendisine yardımcı olduğunu ancak bu durumun o dönemde sona erdiğini belirtmiş ve halkından özür dilemişti.

PARK SAVCILARLA GÖRÜŞMEYİ KABUL ETMİYOR

Diğer taraftan daha önce kendisi hakkında soruşturma açılmasına izin vereceğini söyleyen Park savcılara konuşmayı reddediyor.

Seul'deki savcılar Park'a salı gününe kadar yüz yüze görüşme yapması için ültimatom vermişti. Ancak Park'ın avukatı Yoo Young-ha yaptığı açıklamada Park'ın devlet işleri ile meşgul olması ve hakkındaki suçlamalara savunma hazırlaması nedeniyle salı günü savcılarla görüşmeyeceğini duyurdu.

Park'ın aralık'ta yapılacak bağımsız soruşturmada işbirliği yapıp yapmayacağı ise henüz netleşmedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 16:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48