banner15

Halep ve İdlib'de bir haftada 247 sivil öldü

Suriye'de rejim güçleri ve Rusya'ya ait uçaklarla düzenlenensaldırılarda bir haftada 247 sivil öldü

Halep ve İdlib'de bir haftada 247 sivil öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de rejim ile Rus ordusuna ait savaş uçaklarının bir haftadan bu yana Halep ve İdlib'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelere düzenlediği hava saldırıları sonucu 247 sivilin öldüğü bildirildi. 

 Şam Dokümantasyon Merkezinden alınan bilgiye göre, Rus ile Esed güçlerine ait savaş uçakları, bir haftadan bu yana Halep ile İdlib'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yoğun saldırılar düzenledi.

Savaş uçaklarının söz konusu kentlerde cami, okul, hastane, çarşı, pazar ve muhaliflerin kullandığı yollara saldırdığı belirtilirken, saldırılar sonucu Halep'te 156, İdlib'de ise 91 sivilin öldüğü ifade edildi. 

Suriye'ye hava saldırıları düzenleyen Esad rejimi ile Rus hava kuvvetlerinin bombardımanları kolaylıkla ayırt edilebiliyor. Rus yapımı olan ama teknolojisi eski rejim uçakları, saldırıları yüksek irtifadan yapamıyor. Alçalarak hedefe doğru yaklaşıp sadece geniş alanları vuruyor. Nokta atışı yapılmadığı ve kullanılan mühimmat fazla tutulduğu için tahribat geniş bir çevreye yayılıyor.

Ayrıca rejim uçakları, saldırı için irtifa kaybederken yüksek ses çıkartıyor. Rus uçakları ise saldırı anında hedefe fazla yaklaşmadığı için sesleri yere ulaşmıyor. Rus saldırılarında ilk duyulan ses, bombaların infilak etmesi oluyor. Rejim uçakları bombardıman için hedeflere teker teker yaklaşırken, Rus uçaklarından en az 2'si bir arada havalanıp saldırıyor.

Saldırılarda kullanılan mühimmat kalıntılarından eski nesil olanlar bunların rejime, yeniler ise Ruslara ait olduğunu gösteriyor. Diğer taraftan, muhalifler uçakları, üsler çevresinde ve ülkenin kilit noktalarında ekipmanlarıyla konuşlandırılmış gözetçilerden oluşan "rasat sistemi" ve "telsiz kırma"larıyla büyük ölçüde tespit edebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 16:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48