banner15

Hamburg'da çıplak tarayıcı testi başladı

Uzun tartışmalarla kararlaştırılan çıplak tarayıcıların ilklerinin Almanya’nın Hamburg havaalanında testine başlandı

Hamburg'da çıplak tarayıcı testi başladı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Hamburg havaalanında Alman İçişleri bakanı Thomas de Maiziere tarafından çıplak tarayıcıların deneme kullanımı bu sabah başlatıldı. En az altı ay boyunca devam edecek test kullanımlarda, hava yolculuğu yapanlardan sadece taramayı kabul eden gönüllüler aranacak. Yolculardan isteyenler yeni çıplak tarayıcı ile aranacak, istemeyenler ise eski usulle aranacak.

Çıplak tarayıcı sayesinde yolculardan bedenlerinde patlayıcı madde ya da silah saklamış olanlar tesbit edilebilecek. İçişleri bakanı De Maiziere, tarayıcı testinin Alman havaalanlarındaki güvenlik kontrolünün iyileştirilmesi için atılan önemli bir adım olduğunu söyledi. Yapılacak testlerle, tarayıcının kullanımı için gerekli olan üç şartın yerine getirileceğini belirten bakan, bu üç şartın tarayıcıların sağlık bakımından zararsız olması, şahsi hakların korunması ve uçuş güvenliğine daha çok değer verilmesi olduğunu kaydetti.

Camdan bir silindir gibi görünen ve insanları gerçek beden görüntüleri yerine çizgi figürler olarak gösteren tarayıcılar Hollanda ve İngiltere havaalanlarında aylar önce kullanılmaya başlandı.

Hamburg’da yapılan testlerde hem yolcular hem de güvenlik görevlileri bazı sorulara cevap verecekler. Hamburg havaalanı yönetim kurulu başkanı Michael Eggenschwiller, tarayıcıların günlük kontrollerdeki çalışma akışı, yolculara getirdiği rahatlık ve kontrollerin hızının deneneceğini söyledi.

Çıplak tarayıcıların kullanılması konusunda AB Komisyonunun çıkışıyla, 2008 Ekim ayında ateşli tartışmalar yapılmıştı. Almanya’nın Lübeck şehrindeki Polis Akademisinde havaalanı şartlarına benzer bir labaratuvarda tarayıcılar daha önce denenmiş, reel şartlarda testinin yapılabilmesi için de Hamburg havaalanı tercih edilmişti. Geçen sene yaklaşık 12 Milyon yolcunun kullandığı Hamburg havaalanı Almanya’nın beşinci büyük havaalanı olma özelliğini taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 13:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48