Hapisteki Rus muhalif Navalnıy'ın nerede olduğu bilinmiyor

Başka cezaevine nakledildiği açıklanan Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın nerede olduğu bilinmiyor.

Dünya 16.06.2022, 17:38
Hapisteki Rus muhalif Navalnıy'ın nerede olduğu bilinmiyor

Aleksey Navalnıy'ın üst düzey bir yardımcısı salı günü yaptığı açıklamada, Vladimir Putin'in en tanınmış Rus muhalifinin yattığı hapishaneden alınıp bilinmeyen bir yere nakledildiğini söyledi.

Navalnıy'ın personel şefi Leonid Volkov, Telegram uygulamasında yaptığı açıklamada, "Aleksey'in şu anda nerede olduğunu ve hangi koloniye götürüldüğünü bilmiyoruz" dedi.

Navalnıy halihazırda 11 yılın üzerinde hapis cezasına çarptırılmış durumda. 2021'de iki buçuk yıl hapis cezasıyla cezaevine gönderilen Rus muhalif, martta dolandırıcılık ve mahkemeyi aşağılamaktan 9 yıl hapse daha mahkum edilmişti.

Geçen ay aleyhine yeni bir ceza davası açılan Navalnıy, aşırılıkçı bir örgüt kurma ve yetkililere karşı nefreti kışkırtma yasal suçlamalarından 15 yıl daha hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı.

Navalnıy martta Rusya'nın Ukrayna'yı istilasını kınamış ve Putin'i "deli çar" diye nitelemişti.

Parmaklıklar ardında katıldığı mahkeme duruşmasında Navalnıy, "Savaş, Rus yurttaşlarının soyulmasını örtme ve dikkatlerini ülkenin iç sorunlarından uzağa çekme amacı taşıyordu" demişti.

Rus muhalif ayrıca istilanın "aptalca" olduğunu ve "yalanlar üzerine inşa edildiğini" de öne sürmüştü.

Avrupa merkezli birden fazla tıp kurumunun yaptığı analize göre, Putin'i ve yolsuzluklarını uzun zamandır eleştiren Navalni, 2020'de Sibirya'daki bir kampanya gezisi sırasında sinir gazıyla zehirlenmişti.

Navalnıy, daha sonra hayati tehlike sebebiyle Almanya'ya götürülmüş ve aylarca süren tıbbi tedaviyi takiben 2021'in başında Rusya'ya döndüğünde şartlı tahliye ihlallerinden tutuklanmıştı.

Kremlin, Ukrayna'yı istilasının ardından Rusya'nın iç muhalefetini bastırmak ve susturmak için onlarca yıldır süren kampanyasını hızlandırdı.

Navalnıy cezasını Moskova'nın 119 km doğusundaki Pokrov'da, düz biçimde 2 Numaralı Islahevi olarak adlandırılan bir cezaevi yerleşkesinde çekiyordu.

Navalnıy'ın "aşırılık yanlısı" örgüt olarak yasaklanan siyasi ağı, hapsedilmesi sonrası büyük ölçüde dağıldı. Kıdemli yardımcıları ve organizatörler ya hapse atıldı ya da ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Bölgesel cezaevi gözlemcisi Sergey Yazhan daha sonra, Navalnıy'ın Moskova'nın yaklaşık 250 km doğusundaki Vladimir yakınlarındaki Melekhovo'da bulunan IK-6 ceza kolonisine gönderildiğini söylediyse de bu teyit edilmedi.

Yazhan, Rus bölgelerinin her birinde mahkumların haklarını korumakla görevli olan ve cezaevi yetkilileriyle yakın çalışan yerel organizasyon Kamu Gözlem Komisyonu'nun başkanlığını yürütüyor.

Rusya'nın cezaevi hizmetlerine yorum almak için henüz ulaşılamadı.

Kaynak: Independent Türkçe

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?