Haşimi: Irak'ta yargılanmaya hazırım

Irak eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi, "Irak'ta adil bir mahkeme önünde yargılanmaya hazırım" dedi

Haşimi: Irak'ta yargılanmaya hazırım

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Irak mahkemesi tarafından hakkında idam kararı verilen eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi, ülkesinde adil bir mahkeme önünde yargılanmaya hazır olduğunu bildirdi.

Haşimi'nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Avrupa parlamentosuna katılımının ardından basın açıklaması yapan Haşimi'nin, Adil bir şekilde yargılanacağı yönde garanti verilmesi durumunda ülkesinde yargılanmaya hazır olduğunu ancak Irak'ta adil yargının bulunmadığını söylediği belirtildi.

Açıklamada Haşimi'nin, "Mahkeme Başkanı Mithat el-Mahmud'un Başbakan Nuri el-Maliki'nin ofisiyle işbirliği yaptığı ve tüm emirlerini yerine getirdiği bir durumda Irak'ta adil yargıya fırsat yok. Böylece yurtiçinde ve yurtdışında Irak'ın itibarını kötülemiştir" dediği kaydedildi.

Haşimi'nin, "Kendisinin ve işkence gören korumalarının suçsuzluğunu ispatlamak için gerçek imkan sağlayacak mahkeme önünde derhal yargılanmaya hazır olduğunu söylediği" ifade edildi.

Eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi, Avrupa parlamentosunun isteği üzerine düzenlenen özel oturumda, gizli muhbir tarafından ihbar edilerek tutuklanan ve yıllarca hapislerde tutulan, itirafta bulunmaları için işkenceye maruz kalan binlerce masumun durumunu ayrıntılarıyla anlattığı bildirildi.

Irak mahkemesi tarafından Haşimi ve korumaları hakkında verilen 23 idam ve 2 müebbet hapis kararı bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39