banner39

banner35

"Herhangi bir rövanş veya yeni dalga tehlikesi bulunduğunu düşünmüyorum"

Kazakistan'da 2 Ocak'ta başlayan olaylarla ilgili Russia Today'e demeç veren KGAÖ Genel Sekreteri Zas, ülkede yeni bir hareketliliğin yaşanmasını beklemediklerini söyledi.

Dünya 16.01.2022, 17:23
"Herhangi bir rövanş veya yeni dalga tehlikesi bulunduğunu düşünmüyorum"

Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ) Genel Sekreteri Stanislav Zas, Kazakistan'da yeni protesto dalgasının yaşanmasının imkansız olduğundan emin olduğunu söyledi.

Russia Today'e (RT) demeç veren Zas, "Herhangi bir rövanş veya yeni dalga tehlikesi bulunduğunu düşünmüyorum. Bunun imkansız olduğundan eminim, zira birincisi, durum kontrol altına alındı. İkincisi, şu anda tüm resmin, tüm katılımcıların ortaya çıkarılması için büyük bir çalışma yapılıyor" dedi.

Yürütülen çalışmanın sonucuna göre Kazakistan kanunları kapsamında önlemler alınacağını kaydeden Zas, hem Kazakistan halkının hem de ülke yönetiminin yaşanan gelişmelerden kendileri için çıkarımlar yaptığının altını çizdi.

'KGAÖ'de ciddi bir yeniden yapılanmaya gerek görmüyorum'

Kazakistan'daki olayların KGAÖ için de ders olduğunu anlatan Zas, "Durum sakinleşince tüm süreci analiz edeceğiz, birtakım çıkarımlar ve gerekirse bazı değişiklikler yapacağız. Ancak KGAÖ'nün faaliyetlerinde ciddi bir yeniden yapılanmaya gerek görmüyorum. Zira KGAÖ'de kurduğumuz sistemler, mekanizmalar gerçekten ve iyi şekilde çalıştı" ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

Kazakistan'da LNG'ye yapılan zamlar ve sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle ülkeni batısındaki Zhanaozen ve Aktau kentlerinde 2 Ocak'ta başlayan protesto gösterileri, ülkenin en büyük kenti Almatı dahil ülke genelinde şiddet eylemleri ve silahlı çatışmalara dönüşmüştü.

Yaşanan olaylarda binlerce kişi yaralanmış, hayatını kaybedenler de olmuştu. Kazakistan lideri Tokayev, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’ne yardım çağrısında bulunmuştu. Gönderilen barış güçleri ülkedeki görevlerine başlamıştı.

Yetkililere göre, 7 Ocak itibarıyla ülkenin her yerinde anayasal düzen yeniden tesis edilmişti. Tokayev, 10 Ocak’ı ulusal yas günü ilan etmişti.

Kazakistan lideri Tokayev, protestolardan sorumlu tuttuğu hükümetin istifasını kabul etmişti. Protestoların yayılması, şiddet ve yağma olaylarının yaşanması sonucu 19 Ocak’a kadar olağanüstü hal ilan edilmiş ve terörle mücadele operasyonu başlatılmıştı.

Kaynak: Sputnik

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?