Hindistan, ABD askeri gemisine el koydu

Hindistan'ın, ABD'ye ait bir askeri gemiye el koyduğu öğrenildi. Geminin müretebatı da gözaltına alındı

Hindistan, ABD askeri gemisine el koydu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hindistan'ın, ABD'ye ait deniz güvenliği gemisine kara sularına kaçak olarak girmesi, yasadışı silah ve mühimmat taşıdığı iddiasıyla el koyarak mürettebatı gözaltına aldığı bildirildi.

Polis kaynakları, Virginia merkezli özel güvenlik şirketi olan AdvanFort'a ait  ''Seaman Guard Ohio'' isimli gemiye 12 Ekim'de Hindistan Kıyı Güvenliği tarafından elkonulduğunu, geminin Tamil Nadu eyaletinde demirlediğini belirtti.

Gemide 25'i güvenlik 10'u mürebbatın olan ekibin gözaltına alındığını kaydeden kaynaklar, gemideki ekipte Hindistan, İngiliz, Ukrayna ve Estonyalıların bulunduğunu,  iki mürettabatın ise gözaltına alınmadığı ifade etti.

 Polis, Sierra Leone Uluslararası Gemi Sicili'ne kayıtlı geminin Hindistan kara sularına kaçak olarak girmesi, yasadışı silah ve mühimmat taşıdığı gerekçesiyle mürettabatın gözaltına alındını belirtiyor.

Gemide yapılan aramada, 35 otomotik silah, 5 bin 700 mermi ele geçirildiği kaydedildi. Geminin kaptanı, şirketin Hint denizinde korsan saldırılara karşı ticari gemileri koruma görevi sağladığını belirtti.

Çok amaçlı deniz güvenliği hizmeti sağlayan AdvanFort şirketinin, dünya genelinde denizlerde korsan faaliyetlere yönelik deniz varlıklarının korunması ve ticari gemilere güvenlik desteği sağladığı kaydediliyor. 

Ticari gemilerde silahlı güvenliğin bulunması konusunda hassas olan Hindistan'da, geçen yıl şubat ayında, Hint Okyanusu'nda nakliyat yapan bir İtalyan kargo gemisini bölgedeki korsan faaliyetlerine karşı korumakla görevli 2 İtalyan askeri, ateş açarak 2 balıkçıyı öldürmüştü. Olayın ardından Hindistan, askerlerin yargılanması için ısrarcı olmuş, İtalya tarafı ise balıkçıların korsan sanıldığı için vurduklarını ve olayın uluslararası sularda meydana geldiğini savunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39