banner15

Hollande IŞİD için Obama'yı aradı

ABD Başkanı Barack Obama ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'teki saldırıların ardından IŞİD ile mücadele konusunda telefon görüşmesi yaptı.

Hollande IŞİD için Obama'yı aradı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris'teki saldırıların ardından IŞİD ile mücadele konusunda telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Güney Asya turu kapsamında Filipinler'de bulunan Obama, geçen haftaki Paris saldırılarından sonra başlatılan soruşturma kapsamındaki son gelişmeleri Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile görüştü ve Hollande'a bir kez daha Amerikan halkının başsağlığı dileklerini iletti.

Açıklamada, iki liderin IŞİD'in gücünü azaltmak ve yok etmek için yaptıkları taahhüdü yinelediği bildirildi. 

François Hollande, 24 Kasım'da Washington'ı ziyaret ederek Obama ile IŞİD'in yenilgiye uğratılması, Suriye'deki savaşın sona erdirilmesi ve terör tehdidine karşı halkın korunması konularını ele alacak.

ABD'YE GİDECEKTİ

Hollande üç gün önceki konuşmasında Çarşamba günü (dün) ABD'ye gideceğini açıklamıştı; ancak ziyaret gerçekleşmedi. Ziyaretin neden gerçekleşmediği bilinmiyor.

Hollande, aynı konuşmasında Rusya'ya da gideceğini söylemişti.

BM GÜVENLİK KONSEYİ'NE IŞİD TASARISI

Öte yandan Fransa, IŞİD'le mücadelenin artırılması ve koordineli hareket edilmesini isteyen karar tasarısını BM Güvenlik Konseyi'ne sundu.

Paris'teki terör saldırılarının ardından Suriye'de IŞİD hedeflerine düzenlediği operasyonları artıran Fransa, BM Güvenlik Konseyi'nden de diplomatik destek sağlamak için karar tasarısı hazırladı.

Son hali verilerek Konsey'e sunulan tasarıda IŞİD'in Tunus, Ankara, Beyrut ve Paris'teki terör saldırıları ile Rus uçağının düşürülmesi eylemlerinin net bir dille kınandığı belirtiliyor.

Tunus, Türkiye, Rusya, Lübnan, Fransa başta olmak üzere IŞİD’den zarar gören tüm hükümetlere ve halklara taziye sunulan tasarıda, imkan ve kapasitesi olan üye ülkelerden Suriye ve Irak'ta örgütle mücadeledeki eforlarını ikiye katlamaları ve koordineli hareket etmeleri isteniyor.

Tasarıda mücadeleye katılan üyelerden Irak ve Suriye'de IŞİD'in sığınaklarını yok etmeleri, tüm BM üyelerinden de yabancı terörist savaşçıların bölgeye seyahatleri ve terör örgütüne finansman sağlanmasının engellenmesi talep edildi.

Fransa tasarının ne zaman oylanacağına ilişkin ise açıklama yapmadı. BMGK karar tasarıları Konsey'e sunulmasının ardından 24 saat geçtikten sonra oylanabiliyor.

Suriye'de operasyon düzenleyen ülkelerden Rusya da önceki gün BMGK üyelerine karar tasarısı dağıtmış ve bu tasarıda Suriye rejimi de dahil olmak üzere IŞİD'le mücadele eden ülkelerin koordineli hareket etmelerini istemişti.

Batılı ülkeler Esad rejimi ile işbirliği anlamına gelecek tasarıya soğuk bakıyor. Rusya'nın tasarının son halini verip ne zaman Konsey'e sunacağı ise henüz bilinmiyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 09:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35