banner39

"İdlib’de büyük bir savaş engellendi"

BM Suriye Özel Temsilcisi de Mistura’nın özel temsilcisi Egeland İdlib’de Soçi Mutabakatı’nın İdlib’de büyük bir savaşı engellediğini söyledi

Dünya 20.09.2018, 16:52
"İdlib’de büyük bir savaş engellendi"

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın danışmanı Jan Egeland, İdlib'de ateşkesin korunmasına yönelik Soçi Mutabakatı'nın bölgede "büyük bir savaşın" engellendiğinin işareti olduğunu söyledi.

Egeland, Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun BM Cenevre Ofisi'nde düzenlediği toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, İdlib'de ateşkesin korunmasına yönelik Soçi Mutabakatı'ndan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Türk ve Rus yetkilileri, Soçi Mutabakatı'nın detaylarını öğrenmek için bu sabah yapılan toplantıya davet ettiklerini belirten Egeland, her iki ülkenin büyük bir savaşın ve kan dökülmesinin engellenmesi hususunda oldukça iyimser olduklarını kaydetti.

Egeland, Soçi Mutabakatı'nın sadece İdlib değil, Suriye'nin başka bölgelerinde de çatışmaların önüne geçebileceğine dikkat çekerek, Türkiye ve Rusya'nın mutabakat üzerindeki detaylar üzerinde çalışmaya devam ettiğini belirtti.
 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?