banner39

İhvan'dan 'Esad'la ortaklık yok' çıkışı

Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı lideri Şukfa "Ne gelecekteki yönetimde, ne de şimdi kurulacak geçici hükümette Esed ile masaya oturmamız mümkündür'' şeklinde konuştu

Dünya 21.11.2013, 18:23 16.03.2013, 10:21
İhvan'dan 'Esad'la ortaklık yok' çıkışı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan-ı Müslimin) lideri Muhammed Riyad eş-Şukfa, ''Kesin ve net olarak söylüyorum. Sadece Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı değil, bütün muhalefet rejimle kesinlikle hiçbir ortaklık yapılmayacağı görüşünde. Ne gelecekteki yönetimde, ne de şimdi kurulacak geçici hükümette Esad ile masaya oturmamız mümkündür'' diye konuştu.

Riya eş Şukfa İstanbul'da basın toplantısı düzenledi. Türkiye'deki sivil toplum kuruluşları tarafından Suriye halkına yapılan yardımlarla ilgili bir soruya  Şukfa, Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının Suriye halkına destek vermesine ve Türkiye halkının duruşuna minnettar olduklarını belirtti.Hükümetin, Türkiye'den giden yardımlara engel olmadığını hatırlatan Şukfa, Suriye'ye en güzel desteği Türkiye'nin gösterdiğini, ancak bu desteğin yeterli olmadığını dile getirerek, diğer ülkelerin de Suriye halkının direnişine destek vermesi gerektiğini söyledi.

"HER GÜN 8 ÇOCUK ÖLÜYOR"

Suriye'deki olayların 2. yılını doldurması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında Suriye'deki olaylara ilişkin rakamları açıklayan Basın Sorumlusu Ömer Müşevvih, uluslararası kuruluşlarca açıklanan kesinleşmiş rakamlara göre olayların başladığı tarihten itibaren 2 yıl boyunca 5 bini çocuk, 5 bin 500'ü kadın, toplam 72 binden fazla kişinin hayatın kaybettiğini açıkladı.

Gerçek rakamların kesinleşen rakamlardan çok daha yüksek olduğunu hatırlatan Müşevvih, şöyle devam etti:

''Suriye'de bugün itibariyle resmi rakamlara göre 82 bin kişi kayıp, 240 bin kişi hapishanelerde tutuluyor ve birçoğu işkence görüyor. Yaralı 130 bin Suriyelinin yanı sıra komşu ülkelerde 1 milyon 300 bin mülteci bulunuyor. Rakamlara göre ortalama her 4 dakikada bir kişi tutuklanıyor, 10 dakikada 1 kişi yaralanıyor, her 15 dakikada 1 kişi, her gün 8 çocuk ölüyor.''

İhvan Siyasi Büro Şefi Hassan Haşimi, Suriye Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın Suriye halkına verdiği destekler hakkında sorulan soruya, Suriye içinde ve yurt dışındaki muhalefetle birlikte halkı rejime karşı birleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Haşimi, devrim hareketinin bir halk hareketi olduğunu bir cemaatin veya siyasi grubun önderlik yaptığı bir hareket olmadığını, farklı etnik grup, din ve ırklarıyla bütün Suriye halkının ortak bir tavır sergilediğini, bu nedenle bütün etnik grupların bu hareketin içinde olduğunu belirterek ''İhvan, geçmişte siyasi bir rol oynarken de etkindi ve bütün gruplarla işbirliği yaptı. Bugün de aynı şey devam ediyor'' şeklinde konuştu.

Suriye'nin yüzde 70'den fazlasında rejim güçlerinin egemenliğinden kurtarıldığını belirten Haşimi, halk tarafından seçilen mahalli meclislerin, halkın sosyal ihtiyaçlarını karşıladıklarını, Halep'te son günlerde büyükşehir seçimleri yapıldığını, aynı zamanda Rakka şehrinde de önümüzdeki günlerce idari heyetin seçimlerinin gerçekleşeceğini kaydetti.

"GEÇİÇİ HÜKÜMETİN DESTEKÇİSİYİZ"

Halkla İlişkilerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Amir Ebu Selame, kurulacak geçici hükümetin destekçisi olduklarını hatırlatarak, dünya kamuoyunun Suriye'deki olaylara tepkisiz kalmasından yakındı.

Ebu Selame, olayların 2 yıldaki gelişimine dair sorulan bir soru üzerine, geçen hafta Suriye'de 4 'scud' tipi füzenin sivil halkın yerleşim bölgesine atılmasına rağmen, uluslararası kamuoyunun konuyla ilgili hiç bir tepki göstermediğini söyledi.

Özgür Suriye Ordusu(ÖSO)'na herhangi bir askeri desteğin de yapılmadığını dile getiren Selame, ''Bugüne kadar bize gereken yardım yapılmadı. Fransa ÖSO'ya askeri yardım yapacağını açıkladı ama yapmadı. Taahhüt edilen desteklerin gelmesi durumunda Suriye'deki sorunlar kısa sürede çözülür'' diye konuştu.

''Her gün 100-150 kişi öldürülüyor ama maalesef hiç kimse ciddi olarak tepki göstermiyor'' diyen Dr. Selame, Suriye halkını desteklemek için düzenlenen Cuma gösterilerini takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?