İhvan'ın geleceğiyle ilgili karar haftaya kaldı

Mısır'da İhvan hareketinin resmi olarak kapatılması ve mal varlıklarına el konulması davasında son karar pazartesi günü verilecek

İhvan'ın geleceğiyle ilgili karar haftaya kaldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı Derneği'nin (İhvan) lağvedilmesi, merkezlerinin kapatılması ve mallarına el konulmasıyla ilgili davayı gören mahkeme, kararını pazartesi günü açıklayacak. 

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Müslüman Kardeşler Derneği'nin feshedilmesi, bağlı tüm birimleriyle birlikte faaliyetlerinin durdurulması ve mal varlığının dondurulması talebiyle açılan davada karar pazartesi günü açıklanacak.  

Kahire nöbetçi mahkemesinde görülen dava, bir avukat tarafından derneğin "yasadışı olduğu" gerekçesiyle yaptığı suç duyurusuna istinaden açılmıştı.  Avukat, hazırladığı dava dosyasında mahkemeden İhvan derneğinin feshedilmesi, faaliyetlerinin ve kendilerine bağlı tüm birimlerin yasaklanması, mal varlığının dondurulması talebinde bulunmuştu.  

Danıştay Uzmanlar Kurulu da İhvan'ın lağvedilmesini ve genel merkezinin kapatılmasını tavsiye etmişti. Tavsiyenin bağlayıcılığı bulunmuyor ancak hukuki teamüller gereği Danıştay ve idari mahkemeler, genellikle söz konusu kurulun görüşü doğrultusunda karar veriyor.

1924 yılında Hasan el-Benna tarafından kurulan Müslüman Kardeşler Teşkilatı, "yasal denetiminden muaf" olduğu yönündeki suçlamalara karşı geçen sene Mart ayında kendisini sivil toplum kuruluşu olarak tescil ettirmişti.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı, Mısır'da kurulduğu günden bu yana eğitim, sağlık, gıda yardımı gibi sosyal alanlarda da hizmet veriyor.   

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39