İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, Moskova'da

Rusya'da bulunan İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, Lavrov ile görüştü

İİT Genel Sekreteri İhsanoğlu, Moskova'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Resmi temalarda bulunmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya gelen  İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye'nin demokratikleşme paketiyle daha ileri adımlar atarak, İslam dünyasına ilham kaynağı olmaya devam edeceğini söyledi. 

Moskova'da  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin ardından Türk basınına konuşan İhsanoğlu, demokratikleşme paketini "Ülkemiz, bu sayede demokrasiye daha ileri adımlar atacak ve böylece İslam dünyasında demokrat ülke olma durumunu pekiştirerek, ilham kaynağı olmaya devam edecek" şeklinde değerlendirdi.

KİMYASAL TARTIŞMALARI

İhsanoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Rusya'nın 21 Ağustos'ta Şam yakınlarındaki kimyasal saldırının kim tarafından düzenlendiğinin tespit edilmesi için incelemeler yürttüğünü söyledi.

Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Lavrov, "Rusya, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde Suriye'de kimyasal silahlı saldırın kim tarafından yapıldığının tespit edimesine yönelik bir girişimde bulunacak mı?" sorusunu "21 Ağustos'ta Şam yakınlarındaki kimyasal saldırının muhalifler tarından düzenlenen provakosyon olduğuna dair bulgular var. Bu saldırıya dahil olanlar hakkında maksimum bilgi sahibi olmak için kendi araştırmalarımıza devam ediyoruz" yanıtını verdi.

Lavrov, Rusya'nın, kimyasal silah kullanıldığı iddialarının tarafsız şekilde araştırılarak, sorumlularının tespit edilmesinden yana olduğunu söylerken, Batı'nın kimyasal silah kullanımından Beşşar Esed'i sorumlu tutmasını eleştirdi. Rus Bakan Lavrov,'' Bu tutum doğru değil, bu G-8 Zirvesi dahil birçok toplatıda varılan mutabakatlara ters" dedi. 

Lavrov-İhsanoğlu görüşmesinin ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı ve İİT arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39