banner15

IKBY'de Yekgirtu, Meclis Başkanlığı teklifini reddetti

IKBY'de kısa adı Yekgırtu olan İslami Birlik Partisi, meclis başkanlığı teklifini reddetti

IKBY'de Yekgirtu, Meclis Başkanlığı teklifini reddetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY)’de faaliyet gösteren İslami Birlik Partisi (Yekgırtu), , Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) tarafından kendisine teklif edilen Bölge Meclisi Başkanlığı’nı reddetti.

Rûdaw’da yer alan habere göre KDP, Değişim Hareketi’nden (Goran) geri aldığı meclis başkanlığı koltuğunu Yekgırtu’ya teklif etti. Ancak bu teklifin Yekgırtu tarafından reddedildiği öğrenildi.

Yekgırtu Politbüro üyesi Mustafa Abdullah, bu bilgiyi doğrularken, teklifin resmi bir şekilde yapılmadığının altını çizdi. Parti olarak mevcut hükümetin devamından yana olduklarını söyleyen Abdullah “Bizim için Kürdistan Bölgesi’nde istikrar ve birlikte yaşamak, makamlardan önce gelir” dedi.

9 - 10 Ekim tarihlerinde Süleymaniye ve çevresinde başlayan gösteriler şiddet olaylarına dönüşmüş, KDP parti teşkilatları ateşe verilmişti. Olaylarda 5 kişi ölürken çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

KDP gösterilerden Goran’ı sorumlu tutmuş, olaylar üzerine Başbakan Neçirvan Barzani Goran’lı 4 bakanı görevden almıştı. Ayrıca Goran üyesi Meclis Başkanı Yusuf Muhammed’in de Erbil’e girişi engellenmişti.

Bölge Başbakanı Barzani, Yusuf Muhammed’in, yeni meclis başkanı seçildikten sonra bir vatandaş olarak Erbil’e gelebileceğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2015, 13:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35