İklim zirvesine Filipinler temsilcisi damga vurdu

Dünyanın gözü Filipinler'den gelen acı haberlerdeyken, çözüm umutları için de gözler Polonya'da gerçekleştirilen İklim Zirvesi’nde. Zirveye damgasını vuran ise Filipinler temsilcisinin gözyaşları içinde açlık grevine başlayacağını açıkladığı konuşması oldu.

İklim zirvesine Filipinler temsilcisi damga vurdu
Kuzey Haber Ajansı / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler 19. İklım Zırvesı pazartesi günü Polonya’nın başkentı Varşova’da başladı. Zirve başlamadan sadece 2 gün önce Filipinleri vurarak 2 bin 500’den fazla kişinin ölümüne neden olan tayfun zirvenin önemini de beklentileri de arttırdı.

22 Kasım tarihinde sona erecek zirvenin asıl gündem maddesi 2020 hedefleri.  İki hafta boyunca sürecek görüşmelerde Kyoto Protokolü’nün yerini alacak yeni anlaşmanın içeriği görüşülecek.

2011 yılında Durban'daki konferansta, böyle bir anlaşmanın 2015 yılı sonunda Paris’teki Zirvede imzalanması kararlaştırılmıştı. İşte burada 2015 yılında yürütülecek müzakereler için yol haritası çizilecek.

ABD SÖZLEŞMEYİ İMZALAMADI

Her ne kadar kalkınmakta olan ülkeler direnmeye devam etse de, en büyük engeli yine süper güçler oluşturuyor. Zira Amerika Birleşik Devletleri Kyoto Sözleşmesi’ni halen imzalamamış durumda.Sera salınımı hakkında belirledikleri hedefler ise diğer batılı ülkelerinkinden oldukça düşük. Ve Çin...  Çin sera gazı salınımında yüzde 23’lük payı ıle Amerika, Avrupa ve Rusya’nın önünde ilk sırada bulunuyor.

Konferansın ev sahibi olan Polonya’da eleştirilerin odağında.  Zira, AB içinde sera gazı salınımında daha yüksek bir oran konusunda anlaşılmasını engelleyen ülkelerden biri de Polonya.

Zirve bittiğinde yeni ve somut adımların atılıp atılmayacağı tartışılmaya devam edilirken, konferansa damgasını vuran BM’nin Filipinler temsilcisinin toplantının ilk günü açlık grevine başlamadığını duyurması oldu.

KONUŞURKEN GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Sadece hayatını kaybeden binler adına değil, annesiz ve babası kalan çocuklar adına da konuştuğunu ifade eden Yeb Sano konuşmasında gözyaşlarını tutamadı.

Sano, “Bu hüznü şimdi burada sonlandırabiliriz.  Sayın genel sekreter, ve sayın delegeler... Delegasyonum sizden saygıyla, bize önderlık etmenizi ve Polonya’nın Varşova'nın bu hüznü durdurmayı gerçekten önemseyen bir yer olarak anımsanmasını istiyor” dedi.

Filipinler temsilcisi Yeb Sano’nun zirveden anlamlı bir sonuç çıkana kadar açlık grevine başladığını açıklamasının ardından 20'den fazla sivil toplum örgütünden yaklaşık 30 aktivist iklim değişikliğine bağlı tayfun felaketiyle boğuşan Filipinler halkıyla ve Yeb Sano’yla dayanışma orucuna başladı.Tepkilerini başka türlü gösteren çevreciler de vardı. Onlar da 2015 yılı öncesinde Varşova'dan bir karar alınmasının önemine dikkat çekmek için Varşova'ya binlerce ağaç dikti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 18:29
banner53
YORUM EKLE

banner39