banner39

İngiltere ile 'hesap dondurma' krizi çözülüyor

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki bir mahkemenin kararı nedeniyle İngiltere’de Türk misyonlarının hesaplarının dondurulmasının neden olduğu sorunun çözümü için adım atıldı.

Dünya 14.01.2016, 23:25 14.01.2016, 23:31
İngiltere ile 'hesap dondurma' krizi çözülüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond arasında bu akşam yapılan görüşmede, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki bir mahkemenin kararı nedeniyle İngiltere’de Türk misyonlarının hesaplarının dondurulmasının neden olduğu sorunun çözümü için adım atıldı.

Çavuşoğlu, “Sanırım burada Viyana Sözleşmesi'nin hatırlatılmasında bir aksaklık  olmuş. Bürokratik bir engel olmuş. Ama tabi ki İngiliz mahkemeleri de  Türkiye’deki mahkemeler de taraf olduğumuz sözleşmelere göre hareket  etmelidir. Bu sorunun çözüleceğini de zaten dostumuz Philip söyledi” dedi.
 
Milliyet'in haberine göre Ankara’da düzenlenen 8. Büyükelçiler Konferansı çerçevesinde bir görüşme yapan Çavuşoğlu ve İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, bugün akşam saatlerinde yaptıkları ikili görüşmenin ardından  ortak basın toplantısı düzenledi.
 
SÖZLEŞME İÇ HUKUKUN ÜSTÜNDE
 
İngiltere’nin Kıbrıs sorununun çözümüne verdiği destek için teşekkür eden Çavuşoğlu, "Umarım bu son fırsat penceresi kaçırılmaz" ifadesini kullandı.
 
Çavuşoğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde bir mahkemenin aldığı karar nedeniyle Birleşik Kırallık'ta bir Kraliyet mahkemesinin bazı bankalardaki  Türk  misyonlarının hesaplarını dondurma yönünde aldığı kararı da değerlendirdi.
 
Bir gazetecinin, 1961 ve 1963 Viyana Sözleşmeleri'ni hatırlatarak, bu kararın uluslararası sözleşmelere aykırı olup olmadığı yönündeki sorusuna  Çavuşoğlu, "Tabi ki mahkemelerin bağımsızlığına biz de inanıyoruz ve hükümetlerin  de müdahale etmemesi gerekir.  Ama taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler var  ve bu sözleşmeler iç hukukun üstündedir. Mahkemeler de bizde olduğu gibi, buna  uymak zorundadır" karşılığını verdi.
 
Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 
"Sanırım burada Viyana Sözleşmesi'nin hatırlatılmasında bir aksaklık  olmuş. Bürokratik bir engel olmuş. Ama tabi ki İngiliz mahkemeleri de  Türkiye’deki mahkemeler de taraf olduğumuz sözleşmelere göre hareket  etmelidir. Bu sorunun çözüleceğini de zaten dostumuz Philip söyledi. Diğer  taraftan, Ada’da devam eden müzakere sürecini sekteye uğratacak adımlardan da  mahkemelerin de herkesin de kaçınması lazım."
 
 Çavuşoğlu, tüm mahkemelerin bu konuda hassas olması gerektiğini vurgulayarak, "Burada bu sözleşmelerin hatırlatılmasıyla ilgili bir eksiklik  olmuş. Ama en kısa sürede düzeltileceğine inanıyoruz. Bu hatırlatmanın da,  mahkemeye  müdahale gibi algılanmaması lazım" diye konuştu.
 
 En kısa zamanda İngiltere'ye bir resmi ziyaret gerçekleştireceğine işaret eden Çavuşoğlu, Büyükelçiler Konferansı'na katıldığı için  İngiliz mevkidaşına  teşekkür etti.
 
TÜRK BÜYYÜKELÇİLİĞİ’NİN HESAPLARININ DONDURULMASI ENDİŞE VERİCİYDİ
 
İngiltere Dışişleri Bakanı  Hammond da, bir basın mensubunun "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi mahkemesinin aldığı karar  nedeniyle İngiltere'de bir mahkemenin Türk Büyükelçiliğindeki hesapları geçen  hafta dondurulmuştu. Bu karar uluslararası hukuka aykırı değil mi? İngiliz hükümeti bu konuda hangi adımları atmayı düşünüyor" sorusuna karşılık,  ülkesindeki mahkemelerin tamamıyla hükümetten bağımsız olduğunu söyledi.
 
"Ancak bu durumda Dışişleri Bakanlığı olarak müdahale etmeye gayret  gösterdik" diyen Hammond, dondurulmuş olan bazı hesapların Türkiye Cumhuriyeti  Büyükelçiliğinin hesapları olduğu ve bu nedenle Viyana Sözleşmesi'nin koruması  altında olduğu konusunda müdahalede bulunduklarını anlattı. İngiliz Bakan, "Bu  sorunu çözmek için tabii ki gerekli adımları atıyoruz. Bu, aslında endişe verici  bir durum ama maalesef kontrol edebileceğimiz bir süreç değildi" ifadelerini kullandı.
 

 

 
 

Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?