banner39

İngiltere "inanılır ve saydam soruşturma" bekliyor

İngiltere Başbakanı May Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'la görüştü. Görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında Kaşıkçı olayıyla ilgili İngiltere'nin beklentilerini açıkladı.

Dünya 01.12.2018, 23:35
İngiltere "inanılır ve saydam soruşturma" bekliyor

İngiltere Başbakanı Theresa May, Arjantin'deki G20 Zirvesi kapsamında basın toplantısı düzenledi. May, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşmesinde gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili "tam, inanılır ve saydam" soruşturma yürütülmesinin ve sorumluların bulunmasının önemini vurguladığını söyledi.

Bir gazetecinin, dün Veliaht Prens bin Selman ile gerçekleştirdiği görüşmeyi hatırlatarak, "Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Kaşıkçı cinayetiyle doğrudan bağlantılı olabilir. Kendisine bu zor soruyu doğrudan sordunuz mu? Sormadıysanız, niçin sormadınız?" şeklindeki sorusu üzerine May, şunları söyledi:

"Veliaht Prens'e cinayetin sorumlularını teşhis eden, tam, inanılır ve saydam bir soruşturma ile sorumlulardan hesap sorulmasının önemini ilettim. Bu, Cemal Kaşıkçı'nın korkunç şekilde cinayete kurban gitmesinden bu yana bizim sürekli verdiğimiz mesajdır ve bu mesajı vermeye devam edeceğiz."

İngiltere ile Suudi Arabistan ilişkilerinin kendilerine bu ülkeyle temaslarında zor konuları gündeme getirme imkanı verdiğini belirten May,  "Görüşlerimiz ve kaygılarımız konusunda net olabiliyoruz." ifadesini kullandı.

Kaynak: www.dunyabulteni.net, AA
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?