İngiltere: İranla ilgili daha çok konu var

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, İran'la yürütülen nükleer müzarekeler konusunda "Henüz çözülmesi gereken birçok önemli konu var" dedi

İngiltere: İranla ilgili daha çok konu var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, İran'la BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasında yürütülen İran'ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde ilerleme sağlandığını ancak henüz çözülmesi gereken birçok konu bulunduğunu söyledi.

Müzakerelere verilen arada, Intercontinental Otel önünde bekleyen basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Hague, müzakerelerde bir sonuca varılması için çaba sarf ettiklerini ve görüşmeleri sonlandırmak için belirli bir zaman kısıtlamasının söz konusu olmadığını belirtti.

İran'ın nükleer programının çok kapsamlı olduğunu ve farklı açıları bulunduğunu vurgulayan Hague, "Bu nedenle dünyanın kabul edebileceği bir anlaşmanın detaylı olması gerekir" dedi.

Müzakerelerde ilerleme sağlandığını da ifade eden Hague, "Ancak henüz çözülmesi gereken birçok konu var" diye konuştu. Hague, İran'ın geçmişteki müzakerelere göre daha farklı bir yaklaşımı olduğunu da belirtti.  

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile yürütülen müzakerelere, Hague'in yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Almanya Dışişleri Bakanı Guidio Westerwelle ve Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton katılıyor. 

Diğer taraftan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise görüşmelere katılmak için Cenevre'ye geldi. Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi'nin de ilerleyen saatlerde Cenevre'de olması bekleniyor.

Görüşmeler neticesinde çizilecek yol haritasıyla ilk aşamada İran'ın nükleer programını bir süre askıya alması ya da sınırlandırması karşılığında ülkeye uygulanan yaptırımların azaltılabileceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE

banner39